Elektřinu nepoužíváte, přesto platíte: Poplatky za jistič a odběrné místo


Datum vydání: 7. 6. 2020

ceske-koruny

Už jste si někdy ve vyúčtování za elektřinu všimli, že vám dodavatel kromě odebrané energie účtuje i další pravidelné poplatky? Jde o platby za jistič a za odběrné místo, kterým se nevyhne nikdo. Bez nich totiž elektrickou síť nelze vůbec používat.

 

Na první pohled se to zdá zvláštní. V bytě nebydlíte, třeba čtvrt roku nevyužíváte elektřinu a stejně ve vyúčtování najdete finanční částky, které je potřeba uhradit. Jsou to poplatky za jistič a za odběrné místo.

Platbě za jistič se nevyhnete

Poplatek za jistič je položka, kterou musíte každý měsíc odvádět z jednoho prostého důvodu: jste připojeni k elektrické síti, jejíž budování a údržba něco stojí. Distributor vám poskytne přístup k síti a vyhradí vám v ní určité místo, ale není to zadarmo.

Platba za jistič je, na rozdíl od využívání samotné elektřiny, něco, na čem nedostáváte příliš prostoru k šetření. Cena se odvozuje od celkové náročnosti spotřebičů a vy ji prakticky nemůžete ovlivnit. Jedině snad v případě, že byste si nechali jistič vyměnit za jiný typ.

Vyplatí se výměna jističe?

Naprostá většina českých domácností využívá k připojení jistič o velikosti 3 × 25 A. Kdybyste nad jeho změnou uvažovali, určitě vše nejprve proberte s distributorem, který vám poradí, zda je taková změna vůbec možná.

elektricky-jistic

Výměna jističe ale není zrovna nejlevnější službou, pohybuje se v řádech tisíců korun. Je tedy třeba si položit otázku, zda jistič opravdu potřebujete změnit a zda se vám to z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Rozhoduje i distribuční sazba

Cenu poplatku kromě typu jističe určuje i tzv. distribuční sazba, označovaná značkami jako D01d, D02d nebo D25d a podobně.

V současnosti se poplatek za jistič pohybuje zhruba mezi 1480 až 1500 Kč ročně. Cena se liší v závislosti na jednotlivých regionech, ale rozdíly jsou minimální.

Částku za odběrné místo určuje dodavatel

Druhý poplatek, kterému se v žádném případě nevyhnete, tvoří platba za odběrné místo. Částku si účtuje společnost dodávající elektřinu, a to proto, aby pokryla náklady spojené s dodávkou energií a veškerou administrativou okolo.

Pozitivní je, že tuto povinnou položku můžete aspoň částečně ovlivnit. Uhradit ji sice musíte, ale ceny za odběrné místo se u různých dodavatelů liší. Někde zaplatíte doslova několik korun měsíčně, jinde si mírně připlatíte, ale nejde o závratné sumy.

Nejde o horentní sumy

U tradičních dodavatelů se poplatek za odběrné místo pohybuje kolem 80 až 100 Kč měsíčně (tzn. ročně přibližně 1000 Kč). Přičemž platí, že menší a méně známí dodavatelé stanovují mnohonásobně vyšší sazby než léty prověřené společnosti.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora