Jak často dělat kontrolu a revizi komínu?


Datum vydání: 10. 10. 2022

Pokud jste majitelem rodinného domu, chaty nebo chalupy, nevyhnete se pravidelným kontrolám a revizím komínu. Revize a kontrola komínu jsou ale dva rozdílné pojmy, které se lidem často pletou. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a jak často musíte nechat komín vyčistit?

Jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou komínu? 

Revize komínu neboli spalinové cesty se dělá pouze v určitých případech, zatímco kontrola a čištění komínu se musí provádět pravidelně. Oba úkony provádí pouze specialista, tedy kominík.

Kontrola komínu

Jak často dělat revizi komínu?

Revizi komínu je nutné udělat v případě, že:

  • uvádíte do provozu nový zdroj vytápění, 
  • jste provedli nějakou stavební úpravu stávajícího komína nebo spalinových cest, 
  • změnili jste druh paliva,
  • připojili jste spotřebiče do nepoužívané spalinové cesty,
  • rozhodli jste se vyměnit zdroj vytápění,
  • v komíně vznikl požár, trhlina nebo bylo podezření na trhlinu ve spalinové cestě.

Jak tedy z výčtu vyplývá, jde spíše o jednorázovou záležitost. Když máte například u nového komína udělanou revizi, stačí vám pak dodržovat stanovené lhůty pro kontroly a čištění. Za pravidelnou revizi spalinových cest byste navíc zaplatili zbytečně moc peněz.

Jak často dělat kontrolu komínu?

Před každou kontrolou je třeba nechat komín důkladně vyčistit. Na to si můžete najmout kominíka, nebo se toho můžete ujmout sami. Čištěním se rozumí odstranění pevných látek, různých usazenin a nečistot ze spalinové cesty. 


Lhůty pro kontrolu spalinové cesty se odvíjí od druhu používaného paliva, výkonu připojeného kotle a závisí také na tom, zda se topí pouze přes topnou sezónu nebo celoročně. Nejčastěji je třeba čistit spalinové cesty připojené na kotle na tuhá paliva, jelikož produkují větší množství sazí a popílku.

Čištění a revize komínu

Dle zákona je nutné, aby kominík provedl kontrolu všech komínů alespoň jednou ročně. Kontroly je možné provádět v jakémkoliv ročním období, doporučuje se však provádět ji před začátkem topné sezóny na konci léta. Kominíka si ale domluvte dopředu. Je jich nedostatek a v tomto období mají obvykle dost napilno.

Kolik stojí revize a kontrola komínu?

Jednorázová revize spalinové cesty vás vyjde přibližně na 1 500 až 2 500 Kč. k této ceně se ale navíc přičítají náklady na dopravu. Pravidelná roční kontrola komínu vás bude stát od 500 do 1 000 Kč


V obou případech ještě počítejte s náklady za čištění komínu, pokud si ho nebudete dělat sami. To stojí zpravidla několik set korun. Při provádění revize, kontroly nebo čištění si vždy nechte vystavit doklad, který vám slouží například jako důkaz pro pojišťovnu.

Odstraňování popela z krbu

Za zanedbání hrozí nejen pokuta

Revize a kontroly komínu jsou ze zákona povinné, proto vám při nedodržení předepsaných lhůt hrozí tučná pokuta. Doklady o provedených revizích a kontrolách si pečlivě uschovejte. 

V případě, že dojde k požáru, je bude chtít pojišťovna doložit. Jinak vám může vzniknout škoda i za miliony korun, kterou vám nikdo neproplatí. 

Jestliže nebudete o spalinové cesty pravidelně pečovat, může také dojít k nebezpečné otravě oxidem uhelnatým, která má na svědomí stovky případů ročně.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora