Jak funguje a jak vybrat elektrický bojler?


Datum vydání: 14. 4. 2022

elektrický bojler ovládání

Průtokový ohřívač neboli bojler je nepostradatelnou součástí většiny domácností. Hned za vytápěním má ohřev teplé vody největší vliv na celkovou spotřebu energií. Správným výběrem elektrického bojleru však můžete tuto spotřebu o něco snížit. Na co se při výběru bojleru zaměřit?

Proč zvolit elektrický bojler?

Elektrické ohřívače patří k velmi efektivnímu způsobu ohřevu vody a využívají se zejména tam, kde není možné ohřívat vodu pomocí jiného zdroje (plynový kotel, kotel na tuhá paliva apod.). Není tedy možné zvolit plynový nebo kombinovaný bojler.

S elektrickým bojlerem odpadají bezpečnostní rizika, která jsou spojena s plynovými bojlery a nepotřebují ani pravidelnou kontrolu. Vodu ohřívají kontinuálně podle nastavení termostatu nebo při spuštění nočního proudu. Elektřina je navíc dostupná takřka všude, při ohřevu vody nevznikají nebezpečné spaliny a snadno se instaluje.

Jak funguje bojler?

Na trhu existují dva typy elektrických bojlerů: průtokový a zásobníkový. Mezi nimi je podstatný rozdíl. Průtokový bojler ohřívá pouze vodu, která jím protéká a je vždy napojen ke konkrétnímu vedení teplé vody (např. kuchyňský dřez).

technik a elektrický bojler

Zásobníkový bojler ohřívá již načerpanou vodu, která je uložena v zásobníku uvnitř zařízení. Průtokové ohřívače jsou tou úspornější variantou ohřevu vody, jelikož se voda v zásobníku musí průběžně ohřívat. Tím pádem spotřebuje více energie.

Jak vybrat elektrický bojler?

Při výběru bojleru je třeba zohlednit několik kritérií. Kromě toho, zda zvolíte průtokový nebo zásobníkový bojler, je to například velikost bojleru, rychlost ohřevu vody nebo jeho poloha.

Velikost bojleru

Výběr velikosti elektrického bojleru se odvíjí od velikosti domácnosti a počtu jejích členů. Před výběrem je třeba zohlednit, jak intenzivně bude bojler využívaný, kolika místnostem bude zajišťovat ohřev teplé vody a kolik lidí ji bude následně využívat.

Pokud jsou v domácnosti maximálně dva lidé, postačí vám bojler o objemu 50 až 120 litrů. U vícečlenné rodiny je třeba vybrat bojler o objemu 120 až 180 litrů.

koupelna s elektrickým bojlerem

Rychlost ohřevu vody

Zde záleží na typu bojleru. Průtokové elektrické bojlery umožňují přímý odběr teplé vody podle vašich potřeb. Množství vody se zde odvíjí od příkonu ohřívače a teplotě vstupní vody. Většinou se umisťují přímo do místa spotřeby, a proto u nich většinou musíte čekat pouze pár minut, než začne téct teplá voda.

Zásobníkové elektrické bojlery fungují tak, že se voda v zásobníku ohřívá v době nočního proudu, kdy jsou náklady nižší. Doba ohřevu je pak závislá na množství vody a většinou trvá maximálně 8 hodin.

Poloha bojleru

Elektrické ohřívače vody můžete volit závěsné nebo stacionární. Závěsné se zavěšují na zeď a stacionární jsou určené k postavení na podlahu. Ve většině domácností najdete závěsné elektrické bojlery, jelikož šetří místo a vypadají elegantněji.

Jak vypustit bojler?

Pokud chceme, aby nám bojler fungoval co nejdéle, je třeba ho jednou za čas vyčistit od vodního kamene a rzi. Abychom ale bojler mohli vyčistit, musíme z něj nejprve vypustit vodu.

Nejdříve jej vypněte, aby dál neohříval vodu. Voda při vypouštění musí být studená. Před jakoukoliv manipulací je třeba jej odpojit ze zásuvky a před samotným vypouštěním je nutné uzavřít přívod vody do bojleru. Poté můžete bojler pohodlně vypustit pomocí vypouštěcího ventilu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora