Menu

Jak funguje motor LPG auta? Principy jsou stejné jako u zážehového motoru


Datum vydání: 22. 2. 2020

Letadlo

Dieselové motory pomalu ustupují benzínovým a do popředí se dostávají také hybridní vozy a elektromobily. Zapomínat bychom ale neměli ani na auta s pohonem na LPG, které patří mezi nejrozšířenější alternativní paliva u nás. Jak takový motor funguje?

Věděli jste, že oproti benzínovému motoru ušetří LPG až 29 g oxidu uhelnatého na kilometr? Provoz je navíc přibližně o polovinu levnější než u běžných paliv, motor je tichý a dochází k menšímu opotřebení motoru.

 

Jaké jsou principy přestavby benzínového motoru na LPG

Zvažujete přestavbu motoru na LPG? Nejedná se o nic složitého. Zážehový motor má totiž tu výhodu, že kromě benzínu umí spalovat i jiná paliva, takže princip fungování motoru se nemění.

1. generace LPG zařízení

Tento systém využijete při přestavbě motoru u vozidel s karburátorem, jednobodovým vstřikováním nebo vícebodovým vstřikováním bez katalyzátoru. Motor funguje tak, že zkapalněný plyn je vytlačován z nádrže do reduktoru, kde se ohřívá a již jako plyn pokračuje do směšovače. Zde se mísí se vzduchem a pokračuje do válce. U tohoto typu přestavby nelze regulovat dávku paliva, a proto dříve docházelo k navýšení spotřeby.

2. generace LPG zařízení

Druhá generace se používá do vozů s jednobodovým i vícebodovým vstřikováním s katalyzátorem a kyslíkovou sondou. Oproti první generaci lze dávkovat množství paliva – a to pomocí servomotoru, který sám upravuje palivovou směs plyn-vzduch.

3. a 4. generace LPG zařízení

Tyto generace plynového zařízení jsou určené pro vozy s datem výroby přibližně od roku 2000 a liší se od sebe pouze místem vstřikování. Princip je, že plynová řídící jednotka přepočítává velikost otevíracího pulsu a namísto benzínu dodává optimální množství plynu. Výkon motoru se u této přestavby nemění.

Investice do přestavby motoru se vrátí i za rok provozu

Zatímco dříve probíhala přestavba motorů na LPG často v garáži na koleni, s nástupem vícebodového vstřikování si již málokdo troufne na domácí přestavbu. Každopádně jsou LPG motory výhodné a vstupní investice do přestavby se vám rychle vrátí a také budete produkovat výrazně méně emisí.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
pro stávající a firemní zákazníky
255 707 099
e-mail
pro stávající a firemní zákazníky
info@epet.cz
využijte
sekci podpora

Vážení zákazníci,

vzhledem k velkému množství nových zákazníků může být v tuto chvíli doba na převod smlouvy k epet delší, než je obvyklé. Ujišťujeme Vás však, že pokud jste uzavřeli smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu u epet, pracujeme na tom, abyste energie od nás začali odebírat co možná nejdříve. 

Chceme také Vás informovat, že platební kalendáře zasíláme průběžně, nemusíte se tedy obávat, pokud Vám rozpis záloh na rok 2022 doposud nepřišel.

Vzhledem k enormnímu počtu požadavků vyřizujeme Vaše e-maily v prodloužené lhůtě. Více informací pro nové zákazníky naleznete na  tomto odkaze

Děkujeme Vám za dosavadní trpělivost při vyřizování všech požadavků.

Váš tým epet