Jak funguje motor LPG auta? Principy jsou stejné jako u zážehového motoru


Datum vydání: 22. 2. 2020

Letadlo

Dieselové motory pomalu ustupují benzínovým a do popředí se dostávají také hybridní vozy a elektromobily. Zapomínat bychom ale neměli ani na auta s pohonem na LPG, které patří mezi nejrozšířenější alternativní paliva u nás. Jak takový motor funguje?

Věděli jste, že oproti benzínovému motoru ušetří LPG až 29 g oxidu uhelnatého na kilometr? Provoz je navíc přibližně o polovinu levnější než u běžných paliv, motor je tichý a dochází k menšímu opotřebení motoru.

 

Jaké jsou principy přestavby benzínového motoru na LPG

Zvažujete přestavbu motoru na LPG? Nejedná se o nic složitého. Zážehový motor má totiž tu výhodu, že kromě benzínu umí spalovat i jiná paliva, takže princip fungování motoru se nemění.

1. generace LPG zařízení

Tento systém využijete při přestavbě motoru u vozidel s karburátorem, jednobodovým vstřikováním nebo vícebodovým vstřikováním bez katalyzátoru. Motor funguje tak, že zkapalněný plyn je vytlačován z nádrže do reduktoru, kde se ohřívá a již jako plyn pokračuje do směšovače. Zde se mísí se vzduchem a pokračuje do válce. U tohoto typu přestavby nelze regulovat dávku paliva, a proto dříve docházelo k navýšení spotřeby.

2. generace LPG zařízení

Druhá generace se používá do vozů s jednobodovým i vícebodovým vstřikováním s katalyzátorem a kyslíkovou sondou. Oproti první generaci lze dávkovat množství paliva – a to pomocí servomotoru, který sám upravuje palivovou směs plyn-vzduch.

3. a 4. generace LPG zařízení

Tyto generace plynového zařízení jsou určené pro vozy s datem výroby přibližně od roku 2000 a liší se od sebe pouze místem vstřikování. Princip je, že plynová řídící jednotka přepočítává velikost otevíracího pulsu a namísto benzínu dodává optimální množství plynu. Výkon motoru se u této přestavby nemění.

Investice do přestavby motoru se vrátí i za rok provozu

Zatímco dříve probíhala přestavba motorů na LPG často v garáži na koleni, s nástupem vícebodového vstřikování si již málokdo troufne na domácí přestavbu. Každopádně jsou LPG motory výhodné a vstupní investice do přestavby se vám rychle vrátí a také budete produkovat výrazně méně emisí.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora