Jak na výpočet příkonu a spotřeby domácí elektroniky?


Datum vydání: 1. 11. 2022

Celým světem otřásá zdražování elektřiny. A tak vás možná zajímá, jak na výpočet příkonu a spotřeby domácí elektroniky? Možná vás překvapí, že to není tak složité, jak se zdá. Pojďte si zopakovat fyziku a naučte se, jak si spočítat pomocí vzorce roční náklady spotřeby.

Spotřebiče v domácnosti

Vypočítejte si úsporu za elektřinu

Jak na výpočet spotřeby?

Pokud chcete vědět, jak na výpočet spotřeby, je třeba znát příkon. Ten zjistíte na štítku elektroniky, a to ve wattech (W).

Vzorec pro výpočet spotřeby:

  • E = P × t 

(E) znamená, kolik elektrické energie spotřebuje spotřebič. Příkon (P) udává množství energie, která se spotřebuje za určitou dobu. Abyste zjistili výpočet spotřeby, vynásobíte příkon počtem hodin (t), po který je spotřebič aktivní. Dodavatelé elektřiny udávají cenu za 1 kW/h, a proto vydělíte 1000.

Příklad rychlovarné konvice výpočet spotřeby: 1100 W × 365 h ÷ 1000 = 401,5 kW/h.

Na štítku konvice je uveden údaj 1100 W, konvice za celý den je provozu tak 1 hodinu, za celý rok 365 hodin.

A náklady na provoz rychlovarné konvice za rok vypočítáte tak, že výsledek výpočtu spotřeby vynásobíte cenou za elektřinu (zde použita průměrná cena elektřiny).

401,5 kW/h × 8,02 Kč = 3 220 Kč.

Příkon rychlovarné konvice

Výpočet příkonu z napětí a proudu

Tento vzorec vám zjistí u elektroniky okamžitý příkon (P). Elektrické napětí (U) se udává ve voltech (V) a pro ČR platí norma 230V, elektrický proud (I) je vyjádřen v jednotkách ampérech (A).

Vzorec pro výpočet příkonu z napětí a proudu:

  • P = U × I

Neznáte-li proud, použijte Ohmův zákon. Namísto I dosaďte:

  • I = U ÷ R

Příkon (P) je množství energie, jež se spotřebuje za určitou dobu ve wattech. A to se rovná výkon + ztráty. Výkon spočítáte stejně jako příkon. Poměr výkonu ku příkonu je účinnost. Účinnost se udává v procentech a v jednotkách éta (η), vždy je menší než 100 %.

  •  η = výkon ÷ příkon × 100

A jak na výpočet tepelného příkonu kotle? Na výrobním štítku nebo v návodu kotle zjistíte výkon v kW. Pro výpočet příkonu vydělte výkon kotle jeho účinností. 

Zásuvka ve zdi

Výpočet jističe podle příkonu

Hlavní jistič, jehož hodnota se udává v ampérech (A), je vypínač, který naleznete před elektroměrem. A zjednodušeně řečeno, vyjadřuje, kolik spotřebičů lze mít současně zapojeno v domácnosti, aniž by došlo k přerušení proudu.

Mezi nejčastější typy jističů patří:

  • Jednofázové ×25 A.
  • Trojfázové 3×20 A a 3×25 A.

Tip: Nevíte, jaký jistič máte doma? Pokud údaj a velikost na něm chybí, podívejte se do svých faktur za elektřinu.

Vzorec pro výpočet velikosti jističe podle příkonu:

  • I = P ÷ U

I je proud, P označuje příkon spotřebičů vyjádřených ve wattech, U značí napětí. Jak postupovat? Sečtěte celkový příkon všech spotřebičů. Nezapomeňte zohlednit, zda je používáte současně. Napětí (U) je dané 230 V.

Příklad: Celkový příkon spotřebičů činí 17 220 W, napětí 230 V a třífázové rozvody.

I = 17 220 ÷ (230 × 3) = 25 A. 

Pro tuto domácnost se hodí hlavní jistič o velikosti 3×25 A. Ale platí to za předpokladu, že není v plánu pořídit nové energeticky náročné spotřebiče.

Vyzkoušejte kalkulačku na výpočet příkonu

V domácnostech se měří spotřeba elektrické energie v kW/h. To je jednotka práce, kterou spotřebiče za hodinu vykonají. Příkon elektrických spotřebičů naleznete na štítku. Nepatříte mezi fandy fyziky? Vyzkoušejte naši kalkulačku pro výpočet spotřeby elektřiny.

Vypočítejte si spotřebu elektřiny

 

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora