Menu

Jak se těží ropa a zemní plyn na území ČR: Omezené zásoby i dlouhá tradice


Datum vydání: 2. 12. 2019

Těžby ropy v ČR

Přestože nejsme těžařská velmoc a většinu ropy i zemního plynu získáváme z dovozu, narazíte u nás na několik nalezišť. Jak je to se zásobami ropy a plynu na území České republiky?

Média zmiňují zásoby ropy v Rusku, Saudské Arábii či USA, ale málokdy se dozvíte, že těžíme i u nás. S giganty jako Rusko se samozřejmě nemůže Česká republika srovnávat, přesto má u nás těžba ropy a zemního plynu tradici již od roku 1900.

 

Zemní plyn a ropa se na Moravě těží již od 1. světové války

Těžbu ropy a zemního plynu nelze oddělit, neboť ložiska obou surovin jsou úzce svázána. K prvním experimentálním vrtům došlo v roce 1900 v oblasti Hodonínska a o 19 let později, tedy po konci 1. světové války, se ropa a zemní plyn začaly využívat komerčně.

Česká ložiska nabyla na významu během 2. světové války, kdy jste na jižní Moravě mohli nalézt více než 1200 vrtů. V roce 1946 došlo ke sloučení všech vrtů pod Československé naftové závody, které se posléze rozdělily na Moravské naftové doly a Slovenské doly.

Ročně vytěžíme okolo 6000 barelů ropy a plynu

V současnosti pokrývá tuzemská těžba méně než 10 % domácí poptávky. U zásob ropy můžeme pozorovat klesající trend, zatímco zemní plyn je poměrně stabilní.

Většina nalezišť se nachází na jižní, zčásti také na severní, Moravě – a to v oblastech jako Karpatská předhlubeň, Vídeňská pánev a Český masiv. Vytěžená ložiska, jako například Dolní Dunajovice nebo Štramberk, se dnes využívají jako podzemní zásobníky plynu. Současná těžba ropy a zemního plynu se na našem území pohybuje okolo 6 tisíc barelů za rok. Což je pouze zlomek celosvětové produkce, která dosahuje přibližně 250 milionů barelů za rok.

Jak vypadá budoucnost ropy. Tenčí se zásoby?

Česká republika je tedy závislá na dovozu, a to zejména z Ruska. Jak je to však se světovými zásobami? Jedna strana tvrdí, že zásoby ropy rostou rychleji než poptávka, protože díky moderním technologiím lze těžit i z hůře dostupných nalezišť.

Druhá strana tvrdí, že světová produkce ropy blíží svému vrcholu, a vědci proto hledají alternativní paliva. Například v automobilovém průmyslu můžeme pozorovat trend využívání elektřiny jako pohonu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám, nebo napište email.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora