Jednoduchý návod: Jak na odvzdušnění topení?


Datum vydání: 13. 1. 2023

Přijde vám, že jsou vaše radiátory pouze vlažné, i když topíte naplno? A nebo se z nich ozývají šplouchavé zvuky? Pak nastal nejvyšší čas otopnou soustavu odvzdušnit. Poradíme vám, jak na to.

voda z radiátoru odtékající do misky

Co je odvzdušnění radiátorů?

Odvzdušnění topení je důležitý krok při údržbě a správné funkci topení v domácnosti. Jde o proces, při kterém se odstraňují z radiátorů přebytečné vzduchové bubliny. Ty mohou způsobovat problémy s rozvodem tepla a také to, že se radiátor nevyhřívá správně. 

Pokud se rozhodnete odvzdušňovat radiátory sami, je důležité dodržovat správný postup a bezpečnostní opatření. Pokud máte pochybnosti nebo si nejste jistí, je lepší využít služeb profesionálního topenáře.

Jak často odvzdušňovat radiátory?

Odvzdušnění radiátorů je důležité provádět pravidelně, abyste zabránili problémům s topením a zajistili tak co nejlepší využití energie. Obecně se doporučuje odvzdušnit radiátory vždy na začátku topné sezóny. Pokud by topení potřebovalo odvzdušnit příliš často, raději jej nechte zkontrolovat odborníkem.

Co potřebujete k odvzdušnění topení?

Při odvzdušňování topení se neobejdete bez:

  • Vhodné nádoby na odkapávající vodu (miska, kbelík, hrnek apod.).
  • Utěrky nebo hadru.
  • Odvzdušňovacího klíče pro radiátory, popř. šroubováku příslušné velikosti.

odvzdušňování radiátoru

Jak odvzdušnit radiátor krok za krokem

Ventil radiátoru je třeba před odvzdušněním otevřít na maximum. Proud vody v topení odplaví všechny vzduchové bubliny do radiátoru, ze kterého je vypustíte. Poté vyčkejte zhruba hodinu. Toto je pouze obecný postup, vždy prosím dodržujte doporučení výrobce.

1. Povolte ventil

Pod ventil umístěte kbelík nebo misku a zeď chraňte hadříkem nebo utěrkami. Přiložte odvzdušňovací klíč k ventilu. Nejčastěji bývá v horní části radiátoru, záleží ale na konkrétním typu. Opatrně ventilem otočte proti směru hodinových ručiček.

2. Vyčkejte, až začne z ventilu vytékat voda

Jakmile je ventil otevřený, začne z něj nejprve unikat vzduch. Po chvíli syčení se dostaví vytékající voda. Dávejte pozor, abyste ventil neotevřeli zbytečně moc, a z radiátoru vám nevyteklo příliš mnoho vody. Ta by pak mohla v soustavě chybět.

3. Utáhněte ventil

Poslední krok je uzavření ventilu. Ten utáhněte opatrně, ať nepoškodíte závit. Po chvíli zkontrolujte, zda všechny radiátory topí tak, jak mají. Nezapomeňte také zkontrolovat a případně upravit tlak v systému.

Jak odvzdušnit topení v paneláku a rodinném domě?

Postup odvzdušnění se v jednotlivých nemovitostech lehce liší. Ve vícepatrovém domě je třeba odvzdušnit nejdříve spodní patro a pak pokračovat výš.

V bytovém domě se doporučuje nejprve vypnout oběhové čerpadlo. Odvzdušňovací ventily se také mohou nacházet pouze na nejvyšším patře. Je proto třeba zapnout všechny radiátory na nejvyšší hodnotu. Tím se přebytečný vzduch dostane až nahoru a je možné začít s odvzdušněním.

Jak odvzdušnit podlahové topení?

Podlahové topení je stejně jako radiátory závislé na cirkulaci vody, proto se také musí pravidelně odvzdušňovat. 

Každý systém podlahového teplovodního topení by měl mít odvzdušňovací ventily v rozvaděči a na kotli. Ty vypouští vzduch automaticky, jen jednou za čas je pak třeba doplnit vodu. Postup je pak následující:

  • Nejdříve uzavřete všechny okruhy na rozvaděči.
  • Připojte na vypouštěcí a napouštěcí kohout vrchního tělesa hadici na vodu.
  • Další hadici připojte na spodní těleso rozvaděče.
  • Otevřete a zavřete postupně jednotlivé okruhy a opatrně dopouštějte vodu.

 

 

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora