Kolik vás stojí jen na oko vypnutá televize, stolní počítač nebo notebook?


Datum vydání: 24. 10. 2019

Ve vašem účtu za elektřinu jsou stovky a někdy i tisíce korun utraceny naprosto zbytečně. Proč? Mohou za to spotřebiče v pohotovostním nebo spacím režimu. Myslíte si, že je to i váš případ? Spočítejte si, kolik byste mohli za rok ušetřit za elektřinu, kdybyste si dáli pozor na úplné vypnutí spotřebičů v domácnosti.

Kolik elektřiny spotřebují vypnuté spotřebiče

Ve stand-by, pohotovostním nebo také spacím režimu se nachází elektrotechnika, která není úplně vypnutá, ale jen připravená k dalšímu okamžitému spuštění – třeba uspaný počítač nebo televize vypnutá skrz dálkové ovládání.

 

Kolik vydáte za stand-by režim?

Pohotovostní režim sice šetří váš čas, který byste museli strávit čekáním, než se přístroj znovu uvede do chodu, ale tato úspora času se finančně odrazí na vašem účtu za elektřinu. Ve skutečnosti totiž zařízení stále pracují a spotřebovávají energii ze sítě.

Spotřebu energií veškerých spotřebičů v pohotovostním režimu by šlo považovat za zanedbatelnou. Tak tomu ale není. Schválně si pořiďte měřící přístroj, zkuste si obejít spotřebiče v domácnosti a spočítat si, kolik přístrojů je jen tak zapojených v zásuvce a bere si ze sítě proud, i když zrovna nejsou zapnuté.

Jeden příklad z obyčejné domácnosti

Pro lepší představu pro vás máme modelovou ukázkou toho, jak to může vypadat v domácnosti, která si na svou spotřebu nedává pozor.

Spotřebič

Hodinová spotřeba ve stand-by [W]

Stolní PC

7

Monitor k PC

1

Reproduktory k PC 2.0

3

TV s automatickou aktualizací

26

Mikrovlnka

1

Nabíječka

1

Stolní lampa

1

ADSL Wifi modem

13

Notebook

1

Rádio

9

Inkoustová tiskárna

6

Hodinovou spotřebu si vynásobte 24 hodinami a 365 dny. V této modelové domácnosti by to dohromady dalo 604 kWh, což při průměrné ceně energií 4 Kč/kWh dělá 2416 korun ročně. Že se vám to zdá příliš? Tato čísla rozhodně nejsou nereálná. I když spotřebiče nejsou v pohotovostním režimu 24 hodin denně, jako ukázka toho, že to nejsou nezanedbatelné částky, to stačí.

Jak ušetřit tisíce korun ročně za elektřinu

Velikost spotřeby energie ve spánkovém režimu záleží produkt od produktu. Můžete si ji zjistit od výrobce nebo hned při nákupu a zapojit ji do svého rozhodovacího procesu o pořízení.

Při zkrocení spotřebičů, které už máte doma, je nejlevnější a také nejsnazší cestou používat prodlužovací kabely s vypínačem. Další možností jsou spínače zásuvek na dálkové ovládání. Tyto zásuvky se v nastavený čas vypínají anebo je můžete sami vypnout a zapnout na dálkovém ovládání. Je to jen zřídka využívaný způsob, hlavně kvůli vstupní ceně. Ta se ale během roku může vrátit několikanásobně.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora