Na kolik vás vyjde provoz sauny


Datum vydání: 16. 11. 2020

zena-v-saune

Jak by se vám líbilo pořídit si domů finskou saunu? Díky modelovému propočtu zjistíte, zda se vám domácí sauna vyplatí nebo je výhodnější chodit do sauny veřejné.

 

Brzy se stmívá, za okny mrzne a nejraději byste zalezli do postele. Nebo se prohřáli v sauně. Málokterý relax totiž zároveň zvyšuje imunitu, a tak se není co divit, že obliba saunování stoupá. Jenže veřejné sauny bývají přeplněné a mnohdy se vám do nich nechce cestovat – proto si čím dál více Čechů pořizuje saunu domů.

Pobyt v sauně prospívá nejen tělu, ale také mysli

Saunování má mnoho zdravotních benefitů. Kromě již zmíněné lepší obranyschopnosti dochází i k regeneraci svalů a detoxikaci organismu. Sauna má také pozitivní vliv na pleň a oběhový systém. Saunování si zamilují také sportovci, střídáním horka a následného zchlazení dochází k rychlejší obnově buněk a budete mít více energie.

Pobyt ve finské sauně dále navozuje pocit pohody, zlepšuje spánek a přispívá k lepšímu duševnímu zdraví. Možná vás překvapí, že kromě regenerace svalů dochází i k obnově mozkových buněk.

Můžete si provoz domácí sauny dovolit i vy?

Provoz sauny vypadá na první pohled jako nákladná záležitost, kterou si dopřejí jen někteří vyvolení. Možná vás překvapí, že tomu tak není a roční náklady na elektřinu odpovídají jiným velkým spotřebičům. Podívejte se na modelový příklad.

prasatko-s-korunami

Na zahřátí sauny je zpravidla potřeba 45 až 60 minut, což odpovídá 9 kWh. Při ceně 4 Kč/kWh tedy za jedno vytopení zaplatíte 36 Kč. K dalšímu vytápění dojde až ve chvíli, kdy teplota v sauně spadne pod nastavenou hodnotu. Orientačně můžete za jedno saunování zaplatit celkem 50 Kč. Pokud se tedy budete saunovat 1× týdně a to 30 týdnů v roce, náklady na vytápění sauny elektřinou budou 1500 Kč za celý rok.

Připočíst můžete také další provozní náklady v podobě zbroušení dřeva, výměny kamenů, nákupu éterických olejů a ručníků což přidá 1000 Kč ročně. Celkové provozní náklady se tedy vyšplhají na 2500 Kč za celý rok. Hodnoty berte jako orientační, budou se lišit podle toho, jak často budete saunu využívat a také podle úniků tepla.

  • Zahřátí sauny – 36 Kč.
  • Udržování teploty – 14 Kč.
  • Celkem: 50 Kč.
  • 30 saunování ročně – 1500 Kč.
  • Další roční náklady – 1000 Kč.
  • Celkové provozní náklady za 1 rok – 2500 Kč.

Co vychází výhodněji: Porovnání veřejné a domácí sauny

K příkladu výše přidejte ještě investici do nákupu a instalace domácí sauny, která může být 50 000 Kč, ale i méně. Životnost sauny je minimálně 15 let, což odpovídá částce 3 333 Kč za rok. Po připočtení nákladů na provoz sauny vás 1 rok domácího saunování vyjde na konečných 5 833 Kč. Oproti tomu 1 vstup do veřejné sauny stojí v průměru 200 Kč. Když za rok půjdete 30×, zaplatíte 6 000 Kč. Z příkladu tedy domácí sauna vychází o něco výhodněji.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora