Menu

Námraza v ledničce: Proč se objevuje, čím ji odstranit a jak jí předcházet


Datum vydání: 15. 5. 2019

Tvoří se na stěnách vaší ledničky námraza? Pak vás čeká nejen několikahodinový proces jejího odstraňování, ale také vyšší účet za elektřinu. Zkuste proto odhalit příčinu vzniku námrazy a používat ledničku takovým způsobem, abyste se s námrazou už nemuseli potýkat.

Námraza v ledničce

Lednička je do sítě zapojená po celý rok a výrazně se proto podílí na výdajích vaší domácnosti za elektrickou energii. Vyplatí se proto investovat do přístroje s co nejúspornější energetickou třídou a zároveň pravidelně sledovat, jestli lednička nespotřebovává zbytečně moc elektřiny kvůli námraze na stěnách.

 

Nejběžnější příčiny vzniku námrazy v ledničce

Proč se ve vaší ledničce tvoří námraza? Nejčastěji kvůli přílišné vlhkosti, kdy zkondenzované kapičky vody rychle zmrznou. Vlhkost v ledničce stoupá především tím, že se do ní dostává větší množství vzduchu zvenčí, ať už kvůli špatně doléhajícímu těsnění nebo častému a dlouhému otevírání dveří. Vlhkost se v ledničce zvyšuje i nevhodným skladováním potravin v neuzavřených nádobách nebo při chlazení příliš teplých pokrmů.

S častější námrazou se pak potýkají i starší ledničky, jejichž chladicí jednotka už nefunguje tak účinně. Problémem bývá i umístění chladničky příliš blízko stěny nebo vedle sporáku, myčky či topení, protože chladicí systém může na vnější zdroje tepla reagovat nadměrným mrazením. U chladniček s odtokovým otvorem u vnitřní zadní stěny je mnohdy problém v přítomnosti kousků jídla či nečistot v odtokové dírce, skrze kterou tak nemůže protékat rozpouštějící se námraza.

Ovlivní námraza v ledničce váš účet za elektřinu?

Čím silnější je namrzlá vrstva, tím více elektřiny vaše lednička každodenně spotřebuje. Námraza vyšší než 3 milimetry dokáže váš účet za provoz chladničky navýšit až o 75 procent.

Starší ledničky s mrazákem patřící do energetické třídy B či horší spotřebují za rok i více než 400 kilowatthodin energie a roční náklady na jejich provoz se běžně pohybují kolem 2 000 Kč. V případě silné námrazy byste k této částce zbytečně připláceli až 1 500 Kč jen kvůli tomu, že musí lednička pracovat na vyšší výkon.

Jak postupovat při odstraňování námrazy a předcházet jejímu opětovnému vzniku

Pokud už se ve vaší ledničce silnější vrstva námrazy vytvořila, měli byste ji co nejrychleji odstranit. Po vyndání všech potravin a jejich uskladnění na vhodném chladném místě odpojte chladničku ze sítě a ponechejte jí otevřené dveře.

Námraza v lednici

Jestli chcete být s odmrazováním hotovi co nejdříve, můžete do ledničky vložit nádobu s horkou vodou a urychlit tak tání ledu. Nikdy však nepolévejte horkou vodou přímo stěny lednice, mohly by popraskat. Pokud není vaše chladnička vybavena odtokovým systémem, musíte k zachycení vody použít starý ručník nebo jinou textilii ze savého materiálu. Nikdy neoddělávejte kousky ledu ze stěn manuálně, mohli byste tak způsobit nenávratné poškození lednice.

Před znovuuvedením do provozu chladničku důkladně vyčistěte a vytřete do sucha. Po zapnutí do ní potraviny uložte co nejpřehledněji, abyste omezili dobu, po kterou budete postávat u otevřených dveří. Zkontrolujte stav těsnění tím, že do dveří přivřete list papíru – pokud se vám jej snadno podaří vytáhnout, je těsněné zpuchřelé nebo poškozené. V případě, že je lednice vybavena odtokovým otvorem, zkontrolujte jeho průchodnost. Každý den pak dbejte na správné skladování potravin.

Snadné řešení problémů s námrazou? Moderní ledničky s technologií, která jí efektivně předchází

Moderní chladničky s beznámrazovou technologií, nejčastěji označovanou jako No frost nebo Frost free, dokáží vzniku námrazy účinně předcházet. Jsou totiž vybaveny senzory k průběžnému sledování vlhkosti uvnitř přístroje i systémem pro rovnoměrné proudění studeného vzduchu a efektivní odvádění vlhkosti ven z ledničky. V těchto moderních chladničkách proto nevzniká žádná námraza a navíc dokáží lépe udržet teplotu a rychleji ji obnovit po otevření dveří.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám, nebo napište email.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora