Námraza v ledničce: Proč se objevuje, čím ji odstranit a jak jí předcházet


Datum vydání: 15. 5. 2019

Máte námrazu a led v lednici? Tvoří se na stěnách vaší ledničky námraza? Pak vás čeká nejen několikahodinový proces jejího odstraňování, ale také vyšší účet za elektřinu. Zkuste proto odhalit příčinu vzniku námrazy a používat ledničku takovým způsobem, abyste se s námrazou už nemuseli potýkat.

namrazena-lednice-2

Lednička je do sítě zapojená po celý rok a výrazně se proto podílí na výdajích vaší domácnosti za elektrickou energii. Vyplatí se proto investovat do přístroje s co nejúspornější energetickou třídou a zároveň pravidelně sledovat, jestli lednička nespotřebovává zbytečně moc elektřiny kvůli námraze na stěnách.

 

Nejběžnější příčiny vzniku námrazy v ledničce

Proč se ve vaší ledničce tvoří námraza? Nejčastěji kvůli přílišné vlhkosti, kdy zkondenzované kapičky vody rychle zmrznou. Vlhkost v ledničce stoupá především tím, že se do ní dostává větší množství vzduchu zvenčí, ať už kvůli špatně doléhajícímu těsnění nebo častému a dlouhému otevírání dveří. Vlhkost se v ledničce zvyšuje i nevhodným skladováním potravin v neuzavřených nádobách nebo při chlazení příliš teplých pokrmů.

S častější námrazou se pak potýkají i starší ledničky, jejichž chladicí jednotka už nefunguje tak účinně. Problémem bývá i umístění chladničky příliš blízko stěny nebo vedle sporáku, myčky či topení, protože chladicí systém může na vnější zdroje tepla reagovat nadměrným mrazením. U chladniček s odtokovým otvorem u vnitřní zadní stěny je mnohdy problém v přítomnosti kousků jídla či nečistot v odtokové dírce, skrze kterou tak nemůže protékat rozpouštějící se námraza.

Samostatnou kapitolou je pak mrazák s ledničkou v jednom. Toto řešení je velmi náchylné k námraze v mrazící části. Dá se před tím bránit tak, že budete pečlivě zavírat dvířka mrazáku, avšak po čase je třeba i tak odmrazit. U těchto ledniček je třeba odmrazovat každné 3-5 měsíců.

Co nedělat?

  • Nedávejte teplé potraviny do lednice a mrazáku.
  • Dávejte potraviny ideálně do lednice a mrazáku v obalu.
  • Důkladně zavírejte vnitřní i venkovní dvířka.
  • Zkuste přemýšlet na otvíráním lednice a mrazáku. 
  • Také přemýšlejte nad novým modelem lednice, který vám může výrazně ušetřit peníze za elektřinu a nebudete zde mít problémy s namrzáním zadní stěny lednice, což je častý problém starých lednic.

Ovlivní námraza v ledničce váš účet za elektřinu?

Čím silnější je namrzlá vrstva, tím více elektřiny vaše lednička každodenně spotřebuje. Námraza vyšší než 3 milimetry dokáže váš účet za provoz chladničky navýšit až o 75 procent, takže se rozhodně vyplatí při větší námraze mrazák rozmrazit.

Starší ledničky s mrazákem patřící do energetické třídy B či horší spotřebují za rok i více než 400 kilowatthodin energie a roční náklady na jejich provoz se běžně pohybují kolem 2 000 Kč. V případě silné námrazy byste k této částce zbytečně připláceli až 1 500 Kč jen kvůli tomu, že musí lednička pracovat na vyšší výkon.

Jak postupovat při odstraňování námrazy a předcházet jejímu opětovnému vzniku

Pokud už se ve vaší ledničce silnější vrstva námrazy vytvořila, měli byste ji co nejrychleji odstranit. Po vyndání všech potravin a jejich uskladnění na vhodném chladném místě odpojte chladničku ze sítě a ponechejte jí otevřené dveře. Tím námrazu odstraníte, ale při větší vrstvě to může trvat i v řádu dnů.

namrazena-lednice-1

  • Jestli chcete být s odmrazováním hotovi co nejdříve, můžete do ledničky vložit nádobu s horkou vodou a urychlit tak tání ledu.
  • Dobrý je například plech, do kterého dáte horkou vodu z ryhlovarné konvice.
  • Nikdy však nepolévejte horkou vodou přímo stěny lednice, mohly by popraskat.
  • Pokud není vaše chladnička vybavena odtokovým systémem, musíte k zachycení vody použít starý ručník nebo jinou textilii ze savého materiálu.
  • Nikdy neoddělávejte kousky ledu ze stěn manuálně, mohli byste tak způsobit nenávratné poškození lednice.
  • Připravte se na tání ledu a vyberte si dva ručníky, které pro jistotu rozložte pod dveře. 
  • Když máte odmraženo, tak celou lednici a mrazák vytřete vodou s octem. Ocet odstraní pach a přírodně lednici dezinfikuje. Je vhodnější než chemické přípravky.

Před znovuuvedením do provozu chladničku důkladně vyčistěte a vytřete do sucha. Po zapnutí do ní potraviny uložte co nejpřehledněji, abyste omezili dobu, po kterou budete postávat u otevřených dveří. Zkontrolujte stav těsnění tím, že do dveří přivřete list papíru – pokud se vám jej snadno podaří vytáhnout, je těsněné zpuchřelé nebo poškozené. V případě, že je lednice vybavena odtokovým otvorem, zkontrolujte jeho průchodnost. Každý den pak dbejte na správné skladování potravin.

Snadné řešení problémů s námrazou? Moderní ledničky s technologií, která jí efektivně předchází

Moderní chladničky s beznámrazovou technologií, nejčastěji označovanou jako No frost nebo Frost free, dokáží vzniku námrazy účinně předcházet. Jsou totiž vybaveny senzory k průběžnému sledování vlhkosti uvnitř přístroje i systémem pro rovnoměrné proudění studeného vzduchu a efektivní odvádění vlhkosti ven z ledničky. V těchto moderních chladničkách proto nevzniká žádná námraza a navíc dokáží lépe udržet teplotu a rychleji ji obnovit po otevření dveří.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora