Proč LED žárovka svítí i po zhasnutí? A jak se tohoto jevu zbavit?


Datum vydání: 13. 6. 2019

Protože mají LED žárovky malý příkon, dokáže je rozsvítit i nízké zbytkové či indukované napětí, na které by klasické žárovky vůbec nereagovaly. Pokud vám slabé svícení či pravidelné blikání zhasnutých LED žárovek vadí, můžete se mu vyhnout výměnou vypínačů nebo pomocí kompenzátorů.

LED žárovka

Zatímco klasická žárovka přestane svítit ihned po stisknutí vypínače, LED žárovka dohasíná s vteřinovým zpožděním. I po přerušení obvodu v ní totiž zůstává malé množství zbytkového proudu, které díky jejímu nízkému příkonu postačí k tomu, aby ještě malou chvíli vyzařovala světlo. Co když však LED žárovka svítí po vypnutí delší dobu nebo dokonce pravidelně bliká?

 

Příčinou může být vypínač i elektrická indukce

Pokud vydává vaše LED žárovka slabé světlo i po zhasnutí, není to důvod k panice. Jedná se pouze o projevy zbytkového proudu, který se k ní dostal z doutnavky vypínače, nebo jde o důsledek indukce elektrického napětí ve vodiči mezi LED žárovkou a vypínačem. Tento jev se projevuje zejména na chodbách a schodištích, podél kterých vedou dlouhé kabely.

Zatímco na rozžhavení vlákna klasické žárovky by takové malé množství elektrického proudu nestačilo, LED žárovka se jeho vlivem krátce rozsvítí. Podle počtu a typu LED žárovek pak dochází k jejich slabému svícení nebo problikávání. Nejedná se však o závadu žárovky ani rozvodů elektřiny, ale o přirozený jev, který nijak neovlivňuje životnost LED svítidel ani vaši spotřebu elektrické energie. Pokud vám tedy není slabé svícení či blikání vypnutých LED žárovek nepříjemné, nemusíte jej řešit.

Vadí vám blikání? Vyměňte vypínače nebo použijte kompenzátor

Jestliže je problikávání LED žárovek způsobeno slabým proudem procházejícím doutnavkou, můžete celý problém snadno vyřešit instalací nového vypínače bez doutnavky. Pokud ale podél tmavé chodby nebo vypínač s orientačním osvětlením potřebujete, pořiďte si speciální model, ve kterém je doutnavka vyloučena ze spínaného obvodu. Tento typ vypínače však můžete použít pouze v případě, že je světelný okruh spínán pouze z jednoho místa.

Svícení LED žárovkou

Univerzálnějším řešením problému s blikajícími LED žárovkami je instalace kompenzátoru, který obvykle postačí paralelně připojit k jednomu svítidlu v každém světelném okruhu. Kompenzátor může být zapojen do obvodů s několika vypínači a hodí se proto i do dlouhých chodeb či společných schodišť, spojujících jednotlivá patra budovy.

Provizorní pomocí je pak nahrazení jedné LED žárovky v obvodu klasickou žárovkou, přes kterou ve vypnutém stavu neprochází žádný proud. Obyčejná žárovka má však nižší životnost a výrazně vyšší spotřebu elektrické energie než LED žárovka, takže z dlouhodobého hlediska je finančně výhodnější instalovat do obvodu kompenzátor.

Bliká vaše LED žárovka, když ji zapnete?

Zatímco problikávání LED žárovky po zhasnutí je běžný a naprosto neškodný jev, pokud pozorujete blikání i v zapnutém stavu, nejedná se o standardní situaci. Problém může být například ve zdroji napájení, v nevhodném typu stmívače nebo v samotné LED žárovce, u které mohlo dojít k poruše. V tomto případě je na místě najít příčinu problikávání a co nejdříve ji vyřešit.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora