Revize kotle: Jak často a co vše dělat?


Datum vydání: 29. 3. 2021

revize plynového kotle

Nezáleží, zda máte kotel plynový nebo na tuhá paliva, u obou je třeba provádět pravidelnou revizi a údržbu. Na kdy je naplánovat, co obnáší a jaká specifika mají jednotlivé typy kotlů? Vše se přehledně dozvíte v tomto článku.

Co obnáší revize kotle?

Revize kotle je v určitých případech vyžadována zákonem, téměř vždy na ní trvají výrobci kotlů, pojišťovny nebo správci domů. U jednotlivých typů kotlů platí různá pravidla a je rozdíl mezi povinnou a servisní kontrolou.

  • Povinná revizní kontrola: Odborný technik provádí kontrolu těsnosti rozvodů plynu a připojených zařízení nebo tlakovou zkoušku a zkoušku těsnosti u kotle na tuhá paliva.
  • Povinná kontrola kotle: Odborný technik provádí vizuální kontrolu celkového stavu kotle na tuhá paliva.
  • Servisní kontrola: Technik seřizuje a čistí kotel, kontroluje funkčnost a odstraňuje závady, čímž prodlužuje životnost a snižuje spotřebu.

Cena revize kotle se pohybuje přibližně od 1000 do 2500 Kč. Záleží na typu kotle i na lokalitě. Cena servisní prohlídky se odvíjí od úkonů, které je potřeba provést, začíná v průměru na 500 Kč.

Revize kotle: Jak často

Zákonná povinnost pravidelné revize či kontroly kotle se týká pouze kotlů na tuhá paliva, případně podnikatelů a firem využívajících plynové kotle. Bez pravidelné kontroly ale můžete mít problém s pojišťovnou či policií při nehodě.

Bez ohledu na typ výrobci doporučují provádět pravidelnou kontrolu jedenkrát ročně a často tím i podmiňují záruku. Revizního technika zavolejte před začátkem, nebo naopak po skončení topné sezóny. Získáte tak jistotu, že je kotel bezpečný.

Revize plynového kotle

Jak často je nutná revize plynových kotlů? Každoroční servisní prohlídkou, která zahrnuje vizuální kontrolu, seřízení, čištění a odstranění případných závad, se ujistíte o bezpečnosti kotle a prodloužíte jeho životnost. Nevyžaduje ji zákon, ale můžete bez ní mít problémy s uplatněním záruky nebo s pojišťovnou.

Cena revize plynového kotle včetně vystavení revizní zprávy či posudku s razítkem se pohybuje mezi 500 a 1100 Kč. Každoroční servisní prohlídka může stát od několika set až po několik tisíc korun. Záleží na typu i na tom, zda je třeba provádět opravy plynových kotlů.

Méně se již ví, že revize plynového kotle může snížit spotřebu a vy tak ušetříte za plyn. U mnohých modelů si také pravidelně doloženou revizní kontrolou prodloužíte záruku až o 36 měsíců.

moderní plynový kotel

Revize kotle na tuhá paliva

Revize kotle na tuhá paliva spočívá v tlakové zkoušce a zkoušce těsnosti, netýká se ale běžných kotlů v domácnosti. Kotel na tuhá paliva je každý provozovatel povinen nechat jednou za tři roky zkontrolovat vizuálně.

Kontrola je povinná od roku 2016 pro všechny zdroje tepla spalující pevná paliva s příkonem 10 až 300 kW. Jejím cílem je minimalizace dopadu jejich provozu na životní prostředí. Od kontrolora dostanete doklad o kontrole a případná doporučení. Doklad po vás může vyžadovat obecní úřad s rozšířenou působností. V případě, že ho nebudete mít, vám hrozí pokuta až 20 000 Kč.

Kontrolu či revizi může provést jen osoba proškolená výrobcem držící oprávnění k instalaci, provozu a údržbě. Kontrola, respektive revize kotle Viadrus je tedy možná pouze technikem této společnosti, revize kotle Dakon zase technikem společnosti Dakon.

Na co dalšího si dát pozor

Kromě revize kotle je třeba pravidelně kontrolovat a čistit také spalinové cesty. V případě plynového kotle jsou odborná kontrola a čištění kominíkem povinné jednou za rok.

U kotlů na pevná paliva je třeba čistit spalinové cesty 2× až 3× ročně podle vytíženosti. Čištění můžete provést svépomocí, jednou za rok je ale třeba odborná kontrola.

U kotlů si pohlídejte také emisní třídu. Ty s nízkou emisní třídou se již neprodávají a jejich používání reguluje zákon. Od září roku 2022 pravděpodobně kotle první či druhé třídy nebude možné využívat vůbec. Jak zjistit emisní třídu kotle? Měla by být uvedena v technické dokumentaci či na štítku kotle.

Revizi si zaslouží také elektrokotele, kde mohou technici pomoci s lepším nastavením a tak opět ušetřit nějakou tu korunu za spotřebu elektrické energie.

Pokud se Vám článek líbil, tak si přečtěte také o rekuperaci tepla a o blackoutu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora