Vše o revizi plynového kotle: Jak často ji provádět, jaká jsou možná rizika…


Datum vydání: 29. 6. 2021

revize_plyn_kotle_1

Vytápíte svou nemovitost plynem? Pak máte ze zákona povinnost provádět na svém plynovém kotli pravidelné kontroly a revize. Jak často je nutné kontrolu plynového kotle provádět? Co všechno taková kontrola obnáší? A co se může stát, pokud revizi kotle zanedbáte?

Kotel, stejně jako každé jiné technické zařízení, po určité době provozu vyžaduje určitou pozornost. Pravidelnou údržbu a kontrolu kotle vyžaduje nejen zákon, ale často také jednotliví výrobci. Pokud údržbu kotle zanedbáte, v sázce není pouze zvýšené riziko poruchy, ale také vaše zdraví. Kontrolu kotle proto rozhodně neodkládejte.

Jak často kontrolu provádět?

Vyhláška stanovuje povinnost provádět pravidelnou provozní revizi plynového kotle jedenkrát za tři roky. Tato povinnost však platí pouze pro firmy a podnikatele. Aby váš kotel vždy plně fungoval a eliminovali jste zbytečná bezpečnostní rizika, doporučujeme vám provádět revizi kotle pravidelně alespoň jednou ročně, ať už máte kotel umístěn v budově firmy nebo u sebe doma.

Ideální čas pro provádění revize je před začátkem topné sezóny, nebo po jejím skončení. Revizi musí provádět revizní technik, který absolvoval revizní zkoušky.

Moderní plynové kotle zaznamenávají počet hodin, kdy byl kotel v provozu, a tak servisní technik dokáže vyhodnotit vytíženost zařízení. Technik kotel odborně prohlédne, vyzkouší, vyčistí a seřídí. Také zkontroluje těsnost rozvodů plynu a připojených zařízení a případně vymění některé opotřebované součástky. O provedené kontrole vám poté vystaví potvrzení, které bude opatřeno razítkem a jeho vlastnoručním podpisem.

Čemu revizí předejdete?

Pravidelnou kontrolou kotle získáte jistotu, že je váš kotel bezpečný. Při nedostatečném odvětrávání plynových spotřebičů totiž vzniká jedovatý oxid uhelnatý. Jeho únik je obtížné zaznamenat, protože nemá nemá žádný zápach, a v případě, že se oxid uhelnatý v místnosti nahromadí, stává se pro majitele domu nebezpečným. Vpřípadě jeho vysoké koncentrace totiž může dojít až k udušení.

revize_plyn_kotle_2

Pokud navíc vlastníte novější kotel, předejdete revizí kotle komplikacím při reklamaci zařízení. Pravidelné revize jsou tedy nezbytnou podmínkou i v případě plnění pojistné události.

Nezapomeňte na komín

S revizí plynového kotle úzce souvisí také revize komínu. Již několik let je v platnosti nařízení, které ukládá všem majitelům kotlů, bez ohledu na druh použitého paliva, provádět pravidelné revize komínů. Ačkoliv je riziko vzniku požáru ze zplodin v případě plynového kotle minimální, zákon hovoří jasně. Kontrolu by měl ideálně před zahájením topné sezóny provádět odborný technik alespoň jednou ročně.

Získejte jistotu a bezpečné prostředí

Bude-li váš kotel pravidelně udržovaný a správně seřízený, nejenže ve své domácnosti dosáhnete bezpečnějšího prostředí a prodloužíte životnost kotle, ale také snížíte jeho spotřebu. Získáte navíc jistotu, že během nadcházející topné sezóny vám kotel nevypoví nečekaně svou službu. Více se můžete dále dozvědět o revizích kotle.

Přečtěte si také náš článek, jak vyměnit plynový kotel.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora