Rychlovarná konvice v zásuvce může způsobit požár! Pravda, nebo mýtus?


Datum vydání: 27. 5. 2019

„Příčinou požáru byla rychlovarná konvice.“ Tahle věta se čas od času objeví v médiích spolu s fotografií ohořelé kuchyně a doporučením hasičů, abychom konvici po každém použití vytahovali ze zásuvky. Proč jsou rychlovarné konvice tak často spojovány s požáry? A opravdu bychom je raději měli vždy pokládat mimo podstavec nebo dokonce vypojovat ze sítě?

Rychlovarná konvice

Požáry, za jejichž příčinu byly označeny rychlovarné konvice, nejčastěji souvisely s technickou závadou samotné konvice nebo její bezpečnostní pojistky proti přehřátí. Roli však mnohdy hrála i roztržitost či nepozornost. Typická je situace, kdy lidé zapomenou, že nechali konvici zapnutou nebo stisknou její vypínač omylem a odejdou z domova, aniž by tušili, že je konvice nebo její pojistka rozbitá.

 

Jak funguje automatické vypínání rychlovarné konvice?

Zatímco staré typy rychlovarných konvic bylo nutné vypínat manuálně, moderní modely se samy vypnou, jakmile se nad vroucí vodou vytvoří dostatečné množství páry. Ta předává energii speciálně tvarovanému bimetalovému pásku ze dvou kovů, které se od sebe liší teplotní roztažností. Při zahřívání se pásek nejprve postupně prohýbá a potom náhle přeskočí do opačné polohy, čímž odtlačí vypínač. Ten následně rozpojí elektrické kontakty a tím konvici vypne.

Pozor na starší modely konvic a na vadnou pojistku proti přehřátí

Kdyby došlo k zapnutí rychlovarné konvice s menším množstvím vody, než je minimální hodnota vyznačená na boční stupnici s plovákem, nevytvořilo by se po dosažení varu dostatek vodní páry, která by zajistila vypnutí přístroje. Konvice by se tak pořád zahřívala, mohlo by dojít k roztavení některých jejích částí a následně i k požáru. Tato situace často nastává v případě, že lidé spěchají, použijí vodu z konvice ještě před automatickým vypnutím a zapnutou konvici vrátí na podstavec.

Moderní typy konvic jsou proto vybaveny pojistkou, která při nadměrném zahřátí varné spirály rozpojí obvod. Nebezpečí přehřátí proto nehrozí ani při neúmyslném zapnutí konvice bez vody, nebo pokud nefunguje její vypínač. Požár však může v těchto případech nastat u starších modelů konvic bez bezpečnostní pojistky či v případě, že má pojistka závadu.

Stačí postavit konvici mimo podstavec nebo je nutné ji vytáhnout ze zásuvky?

Pokud postavíte konvici mimo podstavec po každém použití, nemůže se přehřát a začít hořet po nechtěném zapnutí nebo kvůli závadě vypínače či pojistky.

Spotřeba rychlovarné konve

Dle hasičů se však výjimečně vznítí i samotný podstavec zapojený do sítě. Pokud by v něm došlo ke zkratu například po polití vodou, povede to ve většině případů pouze k přetížení elektrické sítě a k následnému vypnutí proudu díky jističi nebo pojistkám. Stejně jako u jakéhokoliv dalšího elektrospotřebiče tak může požár stojanu rychlovarné konvice vzniknout především vinou vadné elektroinstalace.

Nejbezpečnějším řešením je vypínač do zásuvky

Pokud se rozhodnete zabránit riziku požáru vytahováním rychlovarné konvice ze sítě po každém použití, dojde brzy k opotřebení kontaktů elektrické zásuvky. Lepším řešením je proto pořízení zásuvkového adaptéru s vypínačem, pomocí kterého konvici rychle a bezpečně odpojíte od sítě.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora