Sluneční energie: Výhody, využití i největší producenti


Datum vydání: 1. 10. 2021

AdobeStock_455522257 (1)

Sluneční neboli solární energie patří mezi obnovitelné zdroje pro výrobu tepla a elektřiny. Využívají ji jak domácnosti, tak velké solární elektrárny. Jak energie získaná ze slunce funguje, jak ji můžeme využít a jaká je její budoucnost?

Sluneční energie a její využití

Sluneční energii nám poskytuje sluneční záření dopadající na naši planetu. Lze ji proměnit na tepelnou i elektrickou energii a neměli bychom bez ní k dispozici ani žádné jiné zdroje.

Solární energie se v průběhu tisíců let hromadila na zemi a proměnila se například ve fosilní paliva jako je uhlí, ropa nebo zemní plyn. Oproti zmíněným ale přímé využití řadíme mezi obnovitelné zdroje, stejně jako větrnou či vodní energii. I ty jsou pevně spjaty se sluneční energií.

Pasivní využití sluneční energie

Pasivní využití sluneční energie spočívá ve skleníkovém jevu. Můžeme díky němu bez speciálních přístrojů vytopit například dům nebo bazén. Nejčastěji se s ním setkáte v nízkoenergetických nebo pasivních domech.

Aktivní využití sluneční energie

Efektivnější je aktivní využití sluneční energie pomocí solárních kolektorů nebo fotovoltaických panelů.

  • Solární kolektory využíváme k ohřevu vody a přitápění
  • Fotovoltaické panely využíváme k výrobě elektřiny

Solární kolektory mají nižší pořizovací náklady a vyšší výnos energie. Často je najdete na střechách domů i vedle bazénů. Fungují na jednoduchém principu – tmavý povrch panelů pohltí sluneční energii, kterou skrze solární systém využijeme k ohřevu vody nebo vytápění.

Fotovoltaické panely jsou dražší, jejich cena ale klesá a využijeme je po celý rok. S dostatečným počtem můžeme kromě ohřevu vody vyrobit elektřinu pro rodinný dům, chatu nebo karavan. Ve světě je čím dál častěji najdete například na parkovacích automatech, pouličním osvětlení nebo dopravních prostředcích.

Tip: Přečtěte si také článek o budoucnosti elektromobilů poháněných solární energií.

Sluneční energie: Výhody a nevýhody

  • Jde o obnovitelný zdroj energie, který nevyčerpáme v řádu milionu let
  • Na nákup solárních panelů do domácnosti lze získat dotace
  • Nízké provozní náklady a dlouhá životnost zařízení
  • Lze využít tam, kde není elektrická přípojka
  • Nelze využít jako samostatný zdroj energie
  • Vysoké náklady na pořízení i instalaci solárních panelů
  • V našich klimatických podmínkách je nižší efektivita a velká kolísavost

Solární elektrárny v ČR

V České republice využíváme zejména malé solární elektrárny na střechách rodinných domů. Najdeme ale i několik větších elektráren, rozprostřených přes celá pole, které dokáží vyrobit energii pro tisíce domácností.

Největší solární elektrárna u nás je na území bývalého vojenského areálu v Ralsku. Její výkon pokryje roční spotřebu až deseti tisíc domácností. Další velká solární pole najdeme i na Mělnicku, v Brně, v Ústeckém kraji nebo na Jižní Moravě.

Tzv. solární pole čelí kritice, protože zabírají prostor na zemědělské ploše. Velký potenciál proto vidíme v instalování solárních panelů na průmyslové haly, obchodní centra i parkovací domy. Fotovoltaické panely na zastřešeném parkovišti dukovanské elektrárny například pokryjí spotřebu čtyřiceti tisíc českých domácností.

solární panely

Budoucnost solární energie

Fosilní paliva a další tradiční zdroje energie vyčerpáme nejdéle v horizontu stovek let. Kromě toho mají negativní vliv na životní prostředí, globální oteplování i naše zdraví. Proto celý svět včetně Česka hledá alternativní řešení a postupně přechází na tzv. zelenou energii z obnovitelných zdrojů. Přímo zelenou elektřinu nabízíme také my.

Podíl energie z obnovitelných zdrojů na konci desetiletí by v České republice měl být přes 20 % a důležitou roli zde hraje právě solární energie. Do karet jí hraje zlevňování a zefektivňování technologií. Například moderní parabolické zrcadlo dokáže proměnit až 23 % slunečního záření na elektřinu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora