Jak funguje nákup elektřiny na burze?


Datum vydání: 14. 8. 2018

Před pěti lety vstoupila na český energetický trh zajímavá novinka: domácnosti mohou nakupovat přímo na burze levnější elektrickou energii. Je možné pořízením elektřiny na burze ušetřit? Co všechno to obnáší? A vyplatí se to?

Úspora energie, ale také finančních prostředků spojených s jejich odběrem jsou stále aktuálním tématem, o kterém lze dlouze polemizovat. Odběratelé mají svobodnou možnost volby, kterého dodavatele energie si pro své odběrné místo vyberou. Ač omezeně, přesto má každý z nás možnost ovlivnit výši svého účtu za odběr elektrické energie. V současné době je jedním ze zajímavých způsobů, jak získat levnější elektřinu (a potažmo také plyn), možnost dražit tyto energie v elektronických aukcích. Při větších objemech tak můžete dosáhnout nemalé úspory.

Jak dražba energie probíhá?

V rámci burzy si jakožto domácnost můžete v elektronickém systému vybrat přímo obchodníka, od kterého chcete energie nakupovat. Nebo se můžete rozhodnout pro nákup energií přes burzu. Takový nákup však můžete zrealizovat až v okamžiku, kdy se nashromáždí dostatečné množství žadatelů, kteří chtějí koupit alespoň minimální požadované množství objemu energie. To obvykle odpovídá spotřebě přibližně 100 domácností.

Nákupy na burze nejsou zpoplatněny. Za registraci na burzu však zaplatíte jednorázový vstupní poplatek. Vydražíte-li na burze levnější energii, její odběr je poté upraven tzv. Závěrkovým listem, který nahrazuje platnou smlouvu na sdružené dodávky elektřiny. Burza v něm stanovuje své obchodní podmínky nákupu energií. Závěrkový list je uzavírán na konkrétní období, obvykle na konkrétní kalendářní rok.

Vyplatí se to?

Prostřednictvím burzy můžete dosáhnout výhodnější ceny za elektrickou energii. Nákup energií na burze se vám tak jako drobnému spotřebiteli sice může vyplatit, nicméně pokud nepatříte k domácnostem s nezvykle vysokou spotřebou elektřiny, pravděpodobně nedosáhnete v rámci úspory příliš vysokých čísel. Navíc budete muset projít pro vás zcela novým administrativním procesem, který vás bude stát nějaké to úsilí a čas navíc. Je také nutné podotknout, že obdobných úspor, jako v případě odběru energie prostřednictvím dodavatele vydraženého na burze, lze často dosáhnout pouhou běžnou změnou dodavatele nebo vyjednáním lepších podmínek u současného dodavatele.

Obecně lze říci, že burza je pouhým organizátorem trhu s elektřinou. Usnadňuje komunikaci mezi zákazníkem a dodavatelem. Nákup na burze však s sebou nese svá specifika, se kterými je potřeba při pohybu na ní počítat. Pokud tedy toužíte po dosažení lepších podmínek a ceny za elektrickou energii, pravděpodobně bude lepší, když se sejdete přímo se svým dodavatelem elektrické energie. Možná přijdete na jednoduché řešení, jak dosáhnout na výhodnější tarif a nemuset zbytečně měnit svého dodavatele.

 

Dále by vás mohlo zajímat

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora