5 tipů, jak vytvořit energeticky úsporný interiér. I váš byt dokáže šetřit


Datum vydání: 26. 2. 2020

Letadlo

Jak zajistit, aby domácnost nejen skvěle vypadala, ale navíc byla praktická a energeticky úsporná? V článku přinášíme 5 tipů, jak díky chytrým a designovým řešením ušetřit za energie.

Pocit domova vyvolávají právě interiéry – oblíbené jsou zejména nadčasové místnosti v příjemných barvách, kde se do popředí dostávají i recyklovatelné materiály. Současné trendy však zachází ještě o něco dále a bytoví architekti a designéři se soustředí i na to, aby místnosti byly energeticky úsporné. Co konkrétně si při řešení interiérů pohlídat?

 

1. Díky designovým LED světlům snížíte účty za elektřinu

Velký vliv na celkový dojem z interiéru mají právě světla, a ty LED vám pomohou uspořit až 90 % energie. LED technologie je sice dražší než klasické osvětlení, ale investice se vám vrátí na účtech za elektřinu.

Osvětlení navíc nemusí být nuda, například na schodišti vypadají efektně LED pásky v kombinaci s nástěnnými světly. Bodové osvětlení pak využijete například v  kuchyni či na chodbách a intimní atmosféru obývacímu pokoji dodají takzvaná reflektorová svítidla, která osvětlí jen část prostoru. Zapomínat byste neměli ani na praktické lampičky v ložnici.

2. Koberce izolují a působí moderně i útulně

Kombinace textilií s různým vzorem a koberce nejenže působí útulně, ale navíc zamezí ztrátě až 20 % tepla. Velké tepelné ztráty způsobuje právě neizolovaná podlaha a skvělým pomocníkem jsou koberce. Další výhodou koberců je, že snižují hlučnost v bytě či domě.

Letadlo

Podlaze v přírodních tónech sluší koberce s jemnými barvami a vzory, avšak například u podlah imitujících dřevo se nemusíte bát ani kontrastních barev a jiných výrazných prvků.

3. Čím dál více domácností volí chytré technologie

Některé starosti o spotřebu elektřiny či plynu můžete přenechat chytrým technologiím. Automatizace a dálkové ovládání nejsou pouze otázkou komfortu, ale navíc vedou ke snižování účtů za energie. V inteligentní domácnosti spolupracuje stínící technika, topení, klimatizace i rekuperace a dle propočtů inženýrů chytrých technologií můžete ušetřit až 50 % energie.

4. Dekorativní závěsy zamezí únikům tepla

Závěsy mají tradičně nejen dekorativní funkci, ale navíc zaizolují okna, a zamezí tak tepelným únikům. Navíc jsou finální tečkou za celým interiérem a pokud zatoužíte po změně, stačí je vyměnit a domov bude zase jako nový.

Letadlo

Kvůli energetické úspoře volte spíše méně propustné látky, jako například voál. Hrubší látky se navíc dobře udržují a nemusíte se bát, že je potrháte.

5. Dejte přednost sprchovému koutu před vanou

Chytří můžete být i v koupelně. Například sprchový kout znamená oproti vaně až 23% úsporu na ohřevu vody a spotřeba vody je nižší dokonce o 50 %. Moderní jsou zejména XXL sprchové kouty, často bez vaničky, které působí luxusně a vyvolávají dojem otevřeného prostoru.

Moderní interiéry kombinují skvělý vzhled a praktičnost

Poslední roky se klade vysoký důraz na ekologii a snižování spotřeby elektřiny a plynu – a tyto trendy můžete pozorovat i v interiérovém designu. Například koberce a závěsy nejen skvěle vypadají, ale navíc zamezí únikům tepla.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora