5 věcí, které neovlivníte, a přesto mohou snížit kvalitu vaší elektřiny


Datum vydání: 17. 9. 2020

slabe-svitici-zarovka

Kvalita elektřiny podléhá přísným normám. I tak se ale může stát, že u vás doma dochází k výkyvům v napětí a některé spotřebiče nefungují, jak by měly. Zde je 5 možných příčin.

 

Za kvalitní elektřinu je považována ta se stabilní frekvencí 50 Hz. Pokud se frekvence sníží již o 5 Hz, můžete pozorovat náhodné výpadky, blikání světel a při větších výkyvech dokonce dochází k poškození elektroniky. Nicméně vina není vždy na straně distributora, existují i další vnější faktory, které mají na kvalitu elektřiny vliv.

1. Poruchy v rozvodné síti

V elektrické síti dochází pravidelně k přechodným rušivým jevům, které bývají způsobené atmosférickými výboji, spínáním kondenzátorů a výjimkou není ani mechanické poškození vedení. Při skokovém zvýšení napětí – například po úderu bleskem – může dokonce dojít k poškození elektroniky zapojené v zásuvce.

2. Opravy a údržba elektrické sítě

Energetický regulační úřad definuje kvalitu elektřiny a úkolem distributora je udržovat dodávky na požadované úrovni. Krátkodobě však může dojít k výkyvům – zejména při výměně kabelů a jiných opravách. Výjimečně, například vlivem počasí, mohou být dodávky přerušené úplně.

3. Elektrospotřebiče s regulátory výkonu a otáček

Mírné odchylky v napětí způsobují také některé moderní spotřebiče s elektronickými regulátory výkonu nebo otáček, což může budit dojem, že vám dodavatel posílá nekvalitní elektřinu.

zena-u-mixeru

Napětí se může ztrácet také v některých napájecích zdrojích. Příkladem jsou například nabíječky k mobilním telefonům nebo notebookům, které se časem opotřebovávají a fungují hůře – což poznáte i tak, že někdy vydávají nepříjemný pískavý tón.

4. Časté spínání elektrických spotřebičů

Kolísání napětí způsobuje také když často spínáte a vypínáte velké elektrospotřebiče. Problematické bývá i zapojení několika spotřebičů naráz, které se projevuje výpadky v síti. Někdy pomůže údržba elektrických rozvodů, případně kontrola celé elektroinstalace.

5. Nekompatibilita s elektrickou sítí

Výjimečně se může i stát, že elektrotechnika není kompatibilní s událostmi v rozvodné síti, což se projeví třeba tak, že vám pračka neustále vyhazuje pojistky. V takovém případě je na místě zlepšit parametry přímo v síti nebo – pravděpodobnější varianta – zavolat opraváře a zlepšit odolnost elektrického přístroje vůči odchylkám napětí.

Kvalita elektřiny je přísně kontrolovaná a měří se v předávacím místě

Každý distributor elektřiny je vázaný vyhláškami a normami, které upravují kvalitu energie. Měřítkem kvality elektřiny je stálé napětí, které se přeměřuje v předávacím místě – tedy tam, kde elektřina opouští veřejnou distribuční síť a vstupuje do kabelů, které putují k vám domů. Pokud máte i tak pocit, že kvalita elektřiny pokulhává, chyba bude s nejvyšší pravděpodobností v některém ze spotřebičů, kabelech nebo zásuvkách.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora