Jaká je adekvátní cena za tepelné čerpadlo? Záleží na vašich potřebách


Datum vydání: 15. 7. 2020

geotermalni-dum

Stavíte nebo renovujete a uvažujete o pořízení tepelného čerpadla? Skvělá volba! Protože tepelné čerpadlo patří mezi ekologický způsob vytápění, se kterým navíc můžete výrazně ušetřit.

 

Aby se však skutečně vyplatilo, je třeba vybrat ten správný typ pro váš dům. Jaké čerpadlo tedy vybrat a kolik do něj investovat?

1. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Čerpadlo typu vzduch-vzduch využijete zejména, pokud hledáte levné řešení, jak si trochu přitopit – například na chalupě. Často se využívá také v místnostech vytápěných elektrickými přímotopy, kde pomáhá snížit náklady. Čerpadlo funguje tak, že odebírá teplo z venkovního prostředí a ohřívá vzduch v místnosti.

Mezi jednu z největších výhod tohoto typu čerpadla patří nízká cena, pořídíte jej od 25 do 40 tisíc Kč. Nevýhodou oproti tomu je, že čerpadlo sice zatopí v místnosti, nicméně neohřeje užitkovou vodu.

2. Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tento typ čerpadla opět odebírá teplo ze vzduchu, avšak používá jej na ohřev vody. V porovnání s dalšími typy čerpadel se jedná o zařízení s menší účinností a vyššími provozními náklady, avšak je poměrně vhodné do našich klimatických podmínek. Průměrná teplota vzduchu totiž celoročně dosahuje 3 °C, díky čemuž lze čerpadlo využít takřka po celý rok.

Tento typ čerpadla pořídíte za 100 až 250 tisíc Kč a dle propočtů se investice obvykle vrátí za 5 až 8 let.

3. Tepelné čerpadlo voda-voda

Tepelné čerpadlo voda-voda se pyšní vysokou účinností. Ohromnou výhodou tohoto typu zařízení je, že není závislé na venkovní teplotě, ale odebírá teplo z podzemní vody. Ta má obvykle stálou teplotu okolo 10 °C, díky čemuž je výrazně lepším zdrojem energie než chladnější a teplotně kolísající vzduch.

stokoruny

Tepelné čerpadlo voda-voda dokonce dokáže uspořit až 80 % energie oproti vytápění plynem či elektřinou. Nevýhodou ale je, že toto čerpadlo lze použít jen v oblastech s dostatkem spodní vody. Vložená investice se zpravidla pohybuje v rozmezí 200 až 350 tisíc Kč a vrátí se do 5 let.

4. Tepelné čerpadlo země-voda

Poslední typ čerpadla odebírá teplo ze země a používá jej na ohřev vody, kterou následně využijete na vytápění nebo jako užitkovou vodu. Energii čerpadlo získává z vrtu o hloubce okolo 100 metrů nebo z plošného kolektoru velikého minimálně 25 m2.

Cena tohoto čerpadla se pohybuje ve stejném rozmezí jako u typu voda-voda – čili 200 až 350 tisíc Kč – účinnost je ale o něco menší a čerpadlo se zaplatí zpět za 5 až 10 let.

Vložená investice se v ideálním případě vrátí do 6 let

Jak jste se v článku mohli přesvědčit, účinnost čerpadla se liší dle zvoleného typu. V průměru se však dá říct, že tepelná čerpadla ušetří 2/3 nákladů na elektřinu či plyn. Pokud tedy výdaje vašeho domu na vytápění a ohřev vody dosahují ročně 50 000 Kč, ušetříte přibližně 30 000 Kč. Ve chvíli, kdy jste pořídili tepelné čerpadlo za 180 tisíc Kč, investice se vrátí do 6 let.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora