Pasivní dům: Jaké jsou jeho hlavní výhody?


Datum vydání: 16. 1. 2019

pasivni-dum

Pojem pasivní dům zaujímá v moderní architektuře a stavitelství své čestné významné místo. Přirozenou cestou plní všechny lidské potřeby a stává se částečně, nebo plně nezávislým objektem. Co všechno pasivní dům znamená? A jaké jsou jeho hlavní výhody?

Pasivní dům se v posledních letech po právu dostal na piedestal moderního způsobu, jak v rámci užívání budov co nejlépe využívat energetické zdroje. A není divu. Své místo si totiž skutečně zaslouží.

 

Co všechno znamená, když se řekne „pasivní dům“?

Pasivní dům dokáže efektivně využívat tepelnou energii. Pokud bychom chtěli jedinou větou vysvětlit, co výraz pasivní dům znamená, pak bychom jej mohli popsat jako budovu s důmyslně promyšleným způsobem izolace, ventilace a vytápění.

pasivni_dum

V praxi to znamená, že jsou všechny aspekty související s únikem energií promyšleny tak, aby byla energetická náročnost budovy co možná nejnižší. Dům má tedy obvykle kompaktní tvar, který lépe drží teplo, disponuje kvalitní tepelnou izolací, jeho okna směřují na jih a ventilace domu je nastavená tak, aby dům dostatečně větral, aniž by přitom otevřenými okny přicházel o nadměrné množství tepla.

Konec průvanu a plísním

U pasivního domu zapomeňte na vydýchaný, zatuchlý vzduch a na nepříjemné, opakovaně se vyskytující plísně. Plně automatizovaný a chytrý způsob ventilace v pasivním domě zajišťuje trvalý přísun čerstvého vzduchu. Větrání probíhá po malých dávkách v průběhu celého dne prostřednictvím rekuperačních jednotek. Ty vzduch navíc obvykle také filtrují a zbavují ho tak prachu a nečistot, což ocení především astmatici a alergici.

Díky optimálnímu nastavení větrání a izolace je vzduch v pasivním domě trvale čerstvý a příjemný, aniž by vám v místnostech domu byla zima, a to ani během chladných zimních měsíců. Pasivní dům je přitom při využívání rekuperačního systému díky promyšlené izolaci nutné vytápět obvykle maximálně 20 dní v roce, což se významně odráží na každoročním vyúčtování za spotřebovanou elektřinu nebo plyn.

Kde si u pasivního domu připlatíte

Až do této chvíle se pasivní dům jevil jako nejlepší možné řešení, jak získat dokonalý dům, a jak ušetřit velké množství finančních prostředků na provozních nákladech. Má však pasivní dům i nějaká úskalí a nese s sebou jeho stavba a provoz i nějaké nevýhody?

Ze začátku je nutné počítat s tím, že moderní technologie nejsou zadarmo. Oproti stavbě běžného zděného domu si za práci projektantů a stavebních firem obvykle připlatíte přibližně o 20 %. Tento mínus se ale ve finále promění v plus: dokončená nemovitost má totiž mnohonásobně vyšší tržní hodnotu, a především se v ní skvěle bydlí.

Pasivní dům – stavba moderní budoucnosti

pasivni_dum_2

Když všechny plusy sečtete a odečtete mínusy, tak vám vyjde, že pasivní dům je pro vaši rodinu trefa do černého. Dokáže totiž efektivním způsobem využít tepelnou energii, kterou získá ze slunce, ale také díky tomu, že se v domě pohybují jeho obyvatelé. Roční náklady na provoz pasivního domu tak budou tvořit pouze nepodstatnou část vašeho domácího rozpočtu a vy budete žít po zbytek života v příjemném, ekologickém a zdravém prostředí.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora