Co je ekvitermní regulace kotle: Díky flexibilním výkonům můžete ušetřit


Datum vydání: 16. 1. 2019

kotel

Ekvitermní regulace kotle dokáže díky regulaci otopné vody ušetřit provozovatelům objektů až 20 % nákladů na vytápění. Co to ale vlastně je? Kdy ji lze použít? A proč lze díky ní ušetřit?

Ekvitermní regulace kotle přistupuje ke způsobu řízení výkonu kotle oproti kotlům s běžným řízením zcela odlišně. Intenzita vytápění se řídí podle aktuálního počasí. Čím vyšší je venkovní teplota vzduchu, tím nižší teplotu otopné vody v topné soustavě kotel automaticky nastaví.

 

Topte jen tolik, kolik je potřeba

ekviterni_regulace_1

Skutečně mrazivých dnů je v rámci roku jen velmi málo, a tak teplota otopné vody obvykle není při použití ekvitermní regulace po většinu topné sezóny příliš vysoká. Teplota v místnosti přitom zůstává zcela konstantní. Rozdíl je pouze v tom, že díky tomuto systému dochází v ideálním případě k absolutní rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami.

Potřeba nižší teploty otopné vody s sebou logicky nese i nemalou úsporu energie, která je potřebná na ohřev vody ať už se jedná o elektřinuplyn, či jiné palivo. V případě kondenzačních kotlů navíc nižší teplota otopné vody představuje výhodnější podmínky pro úsporný režim kotle.

Ekvitermní regulace šetří náklady

Výhody ekvitermní regulace mohou využít především majitelé rodinných domů. Ani v bytových domech s napojením na dálkové zásobování teplem však není ekvitermní regulace nemožná. A jsou to právě bytové domy, kde obvykle regulace otopné vody přináší nejvýznamnější úspory.

ekviterni_regulace_2

Uvažujete-li o možnosti pořídit si kotel s ekvitermní regulací i do své nemovitosti, nechejte si nejprve stanovit tzv. ekvitermní křivku. Ta na základě typu otopné soustavy a vypočtených tepelných ztrát stanoví jasné závislosti teplot otopné vody a venkovního vzduchu. Na ekvitermní křivce pak můžete dále stavět a regulovat vytápění tak, aby bylo ve vašem případě co možná nejefektivnější.

Nízké náklady, dostatečný komfort

Ekvitermní regulace vám přinese nejen nižší náklady na vytápění vaší nemovitosti, ale také dostatečný teplotní komfort. Díky tomu, že teploty v místnosti tolik nekolísají, tepelná pohoda, kterou ekvitermní regulace přináší, je mnohem větší. Ekvitermní regulace kotle je tak skvělým způsobem, jak ve svém domě dosáhnout pohodlného prostředí a zároveň ušetřit na spotřebě energie na vytápění nemalé finanční prostředky.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora