Co ovlivňuje cenu zemního plynu? Roli hraje počasí, politika i cena ropy


Datum vydání: 2. 7. 2019

Zemní plyn je strategickou surovinou, jejíž cena neustále kolísá vlivem různorodých faktorů – od délky topné sezóny až po vztahy mezi světovými velmocemi. Aby vám váš dodavatel zemního plynu zajistil co nejvýhodnější tarif, musí vývoj cen co nejpřesněji předvídat a strategicky obchodovat na burze.

Rafinerie

Předpověď počasí, americké sankce vůči Íránu nebo prohlášení Ruska o zvýšení produkce ropy – to vše ovlivňuje aktuální cenu zemního plynu, ve které se odráží mnoho dlouhodobých i krátkodobých faktorů.

 

Proč někdy převažuje poptávka zemního plynu nad jeho nabídkou?

Cena zemního plynu roste v okamžiku, kdy poptávka převyšuje jeho aktuální nabídku. Tento nárůst se nejvýrazněji projeví při navýšení poptávky ve Spojených státech, Rusku, Číně nebo Íránu, což jsou země s největší spotřebou zemního plynu. Jak k takové situaci nejčastěji dochází?

1. Nabídku snižují poruchy či havárie při těžbě, zpracování i distribuci

Proces těžby zemního plynu je mimořádně náročný nejen na finanční prostředky a energetické zdroje, ale i na přístrojové vybavení. Proto se během něj občas vyskytnou nenadálé komplikace, které vedou k náhlému opoždění dodávek zemního plynu a tím i ke snížení jeho nabídky a navýšení ceny. Stejná situace nastává také v případě provozních nehod a havárií během zpracování či distribuce zemního plynu.

2. Poptávku ovlivňuje venkovní teplota

Aktuální vývoj ceny zemního plynu je značně závislý na počasí. Během mírnější zimy klesá poptávka po zemním plynu a tím i jeho cena, avšak pokud meteorologové předpovídají tuhou zimu, cena plynu roste.

3. Rozhodují i lokální zásoby

Při nízké obsazenosti lokálních skladovacích kapacit zemního plynu šplhá jeho cena směrem vzhůru. K této situaci může dojít například po ukončení dlouhé topné sezóny.

Jaké dlouhodobé faktory mají vliv na cenu zemního plynu?

Z dlouhodobého pohledu ovlivňuje cenu zemního plynu především pohyb jednotlivých měn na burze. Roli však hrají i další faktory – například cena ostatních energetických komodit.

1. Vývoj ceny ropy

Podobně jako cena zemního plynu, i cena ropy se neustále mění – a cena zemního plynu na ni s časovým zpožděním reaguje. Vliv má i vývoj cen elektrické energie a dalších obchodovatelných komodit.

2. Politická situace a nestabilita

Na ceně zemního plynu se odráží i geopolitická situace, a to zejména nestabilita v určitých regionech. Důležitým faktorem jsou také napjaté vztahy mezi světovými velmocemi, které mají největší zásoby či nejvyšší spotřebu zemního plynu.

3. Vládní rozhodnutí

Cenu plynu ovlivňují i nově přijatá legislativní opatření, která upravují provoz těžebních míst ropy a zemního plynu. Vliv mají i nařízení o uzavírání uhelných elektráren, které by mohl při výrobě elektrické energie nahradit právě zemní plyn, což by vedlo ke zvýšení poptávky a tím i jeho ceny.

Chcete ušetřit?

Pokud vás zajímá, jak byste vy konkrétně mohli ušetřit na plynu, kontaktujte ještě dnes naši podporu a zjistěte co nejdříve, jak platit méně peněz za energie.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora