Jak na výměnu starého plynového kotle za moderní kondenzační kotel?


Datum vydání: 29. 11. 2018

kondezacni-kotel

Vyměnit starý kotel za nový – to je záležitost, kterou se stále zabývá celá řada odběratelů. Jaké kotle lze sehnat? A co vás bude při výměně kotle čekat? A vyplatí se to finančně? Nejen na tyto otázky vám odpoví tento článek.

Nařízení o Ekodesignu z roku 2015 tlačí výrobce topných soustav k tomu, aby maximalizovali účinnost zdrojů tepla a minimalizovali nežádoucí emise. Důvodem je především snaha o finanční úspory pro domácnosti a zlepšení životního prostředí. Tento fakt hraje do karet všem koncovým zákazníkům.

 

Ušetřete až třetinu provozních nákladů

vymena_kotle_1

Během několika posledních let výrobci významně optimalizovali náklady na produkci moderních kotlů. Nástěnný nízkoteplotní kotel, který je vhodný i pro umístění do bytu, tak již dnes koupíte za cenu okolo 30 000 Kč. Stacionární kondenzační kotel pro rodinný dům vás pak vyjde přibližně na 80 000 Kč.

Pokud se rozhodnete pro výměnu starého plynového kotle za nový, ušetříte nemalé finanční prostředky i na provozních nákladech. Atmosférické plynové kotle a staré kotle na tuhá paliva mají podstatně nižší účinnost. Velká část vyrobeného tepla totiž vyletí spolu se spalinami komínem.

Technicky propracovanější řešení pak nabízejí kondenzační kotle. Ty část tepla, které běžně uniká bez užitku do atmosféry, využívají pro ohřev topné vody. Díky sofistikované konstrukci kondenzačního kotle dochází v jejich případě oproti starším plynovým kotlům až k třetinové úspoře provozních nákladů.

S dotací pořídíte kotel výhodněji

Aktuální výhodou výměny kotle rovněž je, že lze oficiálně zažádat o dotaci, díky které můžete z investované částky získat až několik desítek tisíc korun zpátky. Má to ovšem jisté podmínky: nově pořízený kotel musí být na pevná paliva a zároveň váš dosavadní zdroj tepla musí spadat pod jednu z těchto čtyř kategorií:

  • tepelné čerpadlo,
  • kotel na biomasu (samočinná dodávka paliva),
  • kotel na biomasu (ruční dodávka paliva),
  • plynový kondenzační kotel.

 

Nutno také podotknout, že šance přihlásit se do dotačního programu je časově omezená – žádost můžete podat nejpozději v pátek 29. března 2019.

Rovněž je třeba zmínit, že zda získáte či nezískáte dotaci na kotel, rozhoduje celá řada proměnných, které si každý kraj určuje trochu jinak, takže pro získání definitivy, zda přímo ve vašem případě máte či nemáte nárok na kotlíkovou dotaci, je třeba zavolat nebo navštívit příslušné oddělení Krajského úřadu kraje, v němž žijete.

Co vás při výměně kotle čeká?

Rozhodování, zda vyměnit starý kotel za nový, máte za sebou? Připravte se na to, že zde cesta za levnějším topením ani zdaleka nekončí. Ve většině případů se totiž neobejdete bez alespoň základních stavebních úprav a opatření.

Při instalaci nového kondenzačního kotle topnou soustavu důkladně propláchněte a následně doplňte o kvalitní filtr s magnetickým zachycovačem korozních prvků. Vaše soustava se tak nebude zbytečně zanášet a nebude docházet ke zbytečným poruchám.

Při instalaci nového kondenzačního kotle topnou soustavu důkladně propláchněte a následně doplňte o kvalitní filtr s magnetickým zachycovačem korozních prvků. Vaše soustava se tak nebude zbytečně zanášet a nebude docházet ke zbytečným poruchám.

vymena_kotle_2

Při výměně atmosférického plynového kotle za kondenzační se neobejdete bez vyřešení problému s odvodem kondenzátu. V běžných situacích stačí kotel napojit na obvyklou splaškovou kanalizaci. V bytech lze využít například odpad od automatické pračky, kam kondenzát odtéká samospádem.

Kondenzát, který vzniká provozem kondenzačního plynového kotle, je mírně kyselý. Na stupnici pH se většinou pohybuje kolem hodnot 4–5. A právě kyselé vlastnosti mají negativní dopad na hliníkové komínové vložky. Pravděpodobně se tedy nevyhnete ani vyvložkování komínové cesty trubkami na bázi polypropylenu. Nemusíte se však ničeho obávat. Instalace je relativně snadná a nenákladná.

Ovládejte svůj kotel na dálku

Provoz kondenzačního kotle lze regulovat prostřednictvím prostorového termostatu, který se obvykle umísťuje na zeď v centrální místnosti domu. Dnešní moderní doba však nabízí i mnohá sofistikovanější řešení. Využijte možnosti ovládat svůj topný systém přes internet – kdykoliv a odkudkoliv. Postačí vám k tomu běžné připojení k internetu a stažená aplikace v chytrém mobilním telefonu.

Výměna, která se vyplatí

Rozhodnete-li se pro výměnu starého kotle na plyn za nový, ušetříte ve své domácnosti nemalé finanční náklady. Dosáhnete-li navíc na nabízené dotace, vaše investice se vám vrátí v krátké době. Obnovíte navíc svou stávající topnou soustavu za modernější a úspornější variantu a snížíte negativní dopad na životní prostředí.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora