Jak se bude energetický svět měnit a proč je CNG palivo budoucnosti
Datum vydání: 15. 10. 2019
Zemní plyn bude ve 21. dominantní palivo. Světová ekonomika se rozšiřuje a energie se stane klíčovým faktorem hospodářského úspěchu. Proč předpoklady stojí na tom, že se stále více států bude přiklánět k zemnímu plynu? Seznamte se s 5 statistikami, které vám tuto otázku objasní.
Ve světě, který využívá čím dál větší množství energie, roste tlak na snižování emisí. Zemní plyn je jedním z nejdůležitějších zdrojů energie, který uspokojí potřeby budoucnosti.
Rostoucí životní úroveň znamená rostoucí spotřebu
Očekává se, že do roku 2040 se světová populace ze současných 7,4 miliardy lidí zvýší na 9,2 miliard. Současně bude světové HDP růst ještě rychleji než světová populace, i když s výraznými rozdíly v jednotlivých zemích a regionech. Rostoucí střední třída a zvyšující se příjmy znamenají, že miliardy lidí budou usilovat o zlepšení svých životních podmínek – to platí především pro Čínu a Afriku. Rozhodujícím faktorem pro umožnění lepších podmínek k životu je přístup k energii.
Svět bude potřebovat více energie
Ropa bude i nadále hrát vedoucí roli ve světové spotřebě energie díky jejímu využití v komerční dopravě a v chemickém průmyslu. Zemní plyn ale poroste nejvíce – do roku 2040 se očekává zvýšení jeho spotřeby o téměř 25 %. Velkou část této rostoucí poptávky zaujmou rozvojové země a jejich zvyšující se populace. Do roku 2040 bude ropa a zemní plyn zaujímat přibližně 55 % světové energetické spotřeby.
Realita jménem CO2
Posun na méně náročné uhlíkové zdroje elektřiny sníží do roku 2040 intenzitu CO2 o více než 35 % ve srovnání se současnou stopou. V poměru k HDP se průmyslové emise CO2 sníží dokonce o polovinu.
Největší podíl na současných emisích CO2 má doprava. Její podíl představuje asi 25 %. Vrchol dosáhne v roce 2020 a od té doby bude následovat pokles způsobený zvýšeným využíváním elektromobilů.
Důležitost zdrojů
Vzhledem k tomu, že se celosvětová poptávka po zemním plynu v letech 2019 až 2040 pravděpodobně zvýší o 50 %, bude zásobování výzvou. Očekává se, že Rusko a země Blízkého východu budou i nadále udržovat více než polovinu meziregionálního obchodu se zemním plynem.
Do hry ale vstoupí Afrika, kde bude produkci a vývoz zemního plynu vést oblast Mosambiku, Nigérie a Egypta. Evropa se bude muset stále více spoléhat na obchod, protože místní produkce klesá.
Zemní plyn jako zdroj elektřiny
Výroba elektřiny se liší, a také bude lišit, geograficky v důsledku nákladů na technologii, dostupnosti zdrojů i na základě politiky. Velká část světa se ale postupně přesouvá na výrobu elektřiny s nižšími emisemi uhlíku. Vede vítr, sluneční energie, zemní plyn a jaderná energie.
Do roku 2040 bude ropa stále dominantním zdrojem energie, především kvůli průmyslovému využití. Pro jednotlivce a domácnosti se ale hlavním zdrojem stane zemní plyn.