Jak ušetřit na elektřině a plynu o vánocích


Datum vydání: 3. 12. 2020

vanocni-peceni

Dárky máte zabalené, celý dům září vánoční atmosférou a přípravy na sváteční hostinu jsou v plném proudu. Na dárcích pro celou rodinu jste nejspíš nešetřili ani letos a rodinný rozpočet je proto napjatější než kdy jindy. Víte ale, kde můžete během Vánoc snadno ušetřit? Na elektřině a plynu.

 

České domácnosti každoročně utratí za dárky tisíce korun. Kde můžete ušetřit, aniž byste se omezovali při vánočních nákupech? Například při pečení, vaření a dalších předvánočních přípravách. Přečtěte si 5 tipů, které vám poradí jak na to. Nemusíte se přitom nijak omezovat – stačí dávat pozor na některé okolnosti vánočních příprav.

1. Vysoký a nízký tarif elektřiny (denní a noční proud)

Ve vánočním období všichni vaří a pečou daleko víc než jindy. I proto může být váš účet za energie o svátcích citelně vyšší. Dávejte si na tyto časy pozor a vaření a pečení zkuste směřovat hlavně do těch hodin, které jsou ve vašem tarifu nejvýhodnější.

2. Vhodné nádobí a jeho mytí

U vaření používejte jen tak velké hrnce a pánvičky jaké opravdu potřebujete. Nezapomínejte ani na pokličku. V případě elektrického sporáku tak ušetříte na elektřině, u toho plynového zase na plynu.

Máte doma plynový kotel pro ohřev vody a zároveň myjete nádobí v ruce? Umývejte jej jednou denně – až se vám nahromadí. Váš kotel tak nemusí ohřívat vodu několikrát během dne. Při mytí si vždy napouštějte dřez, abyste neplýtvali vodou a energií na ohřev.

Skládáte-li nádobí do myčky a chcete jej před tím opláchnout, použijte studenou vodu. O zbytek se postará myčka.

3. Nakukujete do trouby? Zkuste světýlko

Během přípravy jídla v troubě možná neodoláte pokušení a čas od času do ní nakouknete. Pokaždé, když ji otevřete, poklesne vnitřní teplota až o 25 °C. Po zavření trouba pracuje ještě usilovněji a spotřebuje další energii, aby se dostala zpět na správnou teplotu.

Jak ušetřit na Vánoce?

Řešení je jednoduché: kdykoliv můžete, používejte pro běžnou kontrolu světýlko místo opakovaného otevírání trouby

4. Pečte (všechno) společně

Pečení vánočního cukroví představuje jeden z klíčových momentů svátečních příprav, během něhož můžete snadno ušetřit. Cukroví si předchystejte dopředu a pečte tolik plechů společně, kolik trouba pojme. Jestliže začnete plechy chystat až po zapnutí trouby, zbytečně plýtváte energií.

Nejen u cukroví, ale i během příprav svátečního jídla mějte v troubě více plechů zároveň. Tím snížíte celkový čas pečení. Do pečení můžete zapojit celou rodinu. Pobavíte se a přípravy vám půjdou hezky od ruky.

Chystáte se péct maso, dort nebo cokoliv jiného s delším časem přípravy? Troubu nemusíte zdlouhavě předehřívat. Pokrm dejte rovnou dovnitř, když zapínáte troubu. Jídlo se zahřeje postupně a samotné pečení nakonec zabere méně času.

5. Zatopte si. Troubou!

Kdykoliv pečete nebo vaříte, vypněte topení v kuchyni. Trouba nebo sporák vám místnost často vytopí víc, než vůbec potřebujete. Pokud byste zároveň nechali zapnutý i radiátor, brzy budete mít v kuchyni saunu.

Máte-li propojenou kuchyň s obývákem, může se celá vaše rodina v zimě více zdržovat v těchto místnostech a tak ušetříte za vytápění těch ostatních. V jiných prostorách domu stačí udržovat o něco nižší teplotu.

Vánoce jsou svátky klidu, ale i čas velkých výdajů. Když využijete pěti tipů z článku, nezasáhnou vánoční přípravy tak citelně do vašeho rozpočtu. Užijte si vánoční svátky ve zdraví!

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora