Jak ušetřit za energie během dovolené? Dopřejte prázdniny i spotřebičům


Datum vydání: 9. 7. 2019

Chystáte se odjet na dovolenou? Pak na svoji nepřítomnost připravte všechny spotřebiče i další vybavení vaší domácnosti. Předejdete tak nepříjemným komplikacím v případě bouřky či havárie plynu a ještě ušetříte několik desítek až stovek korun.

prodluzka-1

Najděte si po sbalení kufrů několik minut na to, abyste se prošli svým domovem a vypojili ze zásuvky většinu spotřebičů. Pak už stačí jen zkontrolovat okna, zapnout alarm a můžete vyrazit na bezstarostnou dovolenou.

 

Vypněte bojler a nastavte kotel do úsporného režimu

Jestliže budete delší dobu mimo domov, vypněte elektrický bojler nebo jej alespoň nastavte do úsporného režimu. Před odjezdem na zimní dovolenou nezapomeňte nastavit na nižší výkon i plynový či elektrický kotel.

Neutrácejte zbytečně za standby mód

Jste zvyklí nechávat svůj televizor, počítač a další přístroje v pohotovostním standby režimu, abyste je mohli kdykoliv snadno a rychle zapnout? Pak jim dopřejte pohov alespoň během dovolené a odpojte je ze sítě. Za dva týdny tak můžete ušetřit i několik desítek korun.

Elektrické zásuvky nechejte prázdné

Projděte se všemi místnostmi ve svém bytě či domě a vytáhněte z elektrické zásuvky všechny přístroje, které by vám během vaší nepřítomnosti jen zbytečně odebíraly elektřinu ze sítě. Zaměřte se zejména na kuchyňské spotřebiče a lampičky, ale odpojte i modem a nejrůznější nabíječky. Obzvlášť pečlivě si ověřte, jestli je vypnutá trouba, žehlička a další spotřebiče, které jsou zdrojem tepla a mohly by způsobit požár. Zkontrolujte nejen přístroje uvnitř vašeho domu či bytu, ale také na zahradě, v garáži a v dílně.

Co s ledničkou a mrazákem?

Vypnout ledničku a mrazák ze zásuvky se vám vyplatí pouze v případě, že budete mimo domov na delší dobu. Pokud se chystáte na týdenní či čtrnáctidenní dovolenou, pouze z ledničky vyndejte potraviny, které by se mohly během vaší nepřítomnosti zkazit, a zvyšte teplotu z 5 na 12–15 stupňů. Pro co nejefektivnější provoz ledničky je důležité, aby byla naplněná přibližně ze tří čtvrtin. Protože tento objem pravděpodobně nepokryjete pouze trvanlivými potravinami, pomozte si tím, že do ní vyskládáte láhve s vodou.

lahve-s-vodou-v-lednici-1

Díky těmto dvěma jednoduchým opatřením bude chladnička během vaší dovolené odebírat ze sítě o třetinu až polovinu méně energie.

Myslete i na plyn a vodu

Z bezpečnostních důvodů se před odjezdem na dovolenou vyplatí vypnout i hlavní uzávěr plynu a hlavní přívod vody. Nemusíte si tak dělat starosti s vypínáním plynového sporáku ani s případnou havárií rozvodů plynu či vody.

Kolik můžete ušetřit?

Obecně platí, že čím starší spotřebiče vlastníte, tím více uspoříte, když je před opuštěním domova vytáhnete ze sítě. Na další dovolenou si tím sice nenašetříte, ale i úspora v řádu stovek korun vás určitě potěší.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora