Jak ušetřit za provoz bazénu? Pomůže zastřešení i solární ohřev vody


Datum vydání: 15. 7. 2019

Při odhadu nákladů na provoz bazénu musíte počítat nejen s výdaji za vodu a bazénovou chemii, ale i za elektřinu. Ušetřit na nich můžete například tím, že k ohřevu bazénové vody využijete solární energii a investujete do zastřešení, které zabrání úniku tepla během noci nebo chladnějších dnů.

bazen-1

Každá třetí rodina v České republice tráví léto u svého vlastního bazénu. Láká jeho pořízení i vás? Pak musíte kromě počáteční investice počítat i s pravidelnými výdaji na údržbu bazénu a pokrytí provozních nákladů.

 

Výdajům za péči o bazénovou vodu se nevyhnete

Výkonné filtrační čerpadlo je nezbytným vybavením každého zabudovaného bazénu a najdete jej i ve většině nadzemních bazénů. Šetřit na jeho provozu se v žádném případě nevyplatí – zhoršená kvalita vody by vám přinesla jen zbytečné starosti a výdaje za její čištění. Počítejte proto s tím, že vás provoz filtračního čerpadla vyjde na několik stovek korun za měsíc. Abyste neplatili více, než je nutné, pravidelně čistěte filtr a nechejte si celé zařízení čas od času zkontrolovat od bazénového specialisty.

Spolu s filtračním systémem můžete k čištění bazénové vody využívat i UV lampu nebo solinátor, jejichž provoz navýší vaše náklady na elektřinu o několik stokorun ročně.

Dalším žroutem energie je tepelné čerpadlo

Chcete svoje domácí koupaliště využívat i na jaře a na podzim nebo během chladnějších letních dnů? Pak se neobejdete bez výkonného zařízení pro ohřev bazénové vody, jako je například tepelné čerpadlo. Při jeho každodenním provozu počítejte s minimálními měsíčními náklady kolem 500 korun, přičemž přesná částka se odvíjí od rozměrů bazénu a požadované teploty vody.

Ke spotřebě energie přispívá i protiproud a další bazénové doplňky

I v malém bazénu si můžete do sytosti užít plavání, posilování proti odporu vody nebo vodní masáže – stačí si jen pořídit protiproud, masážní trysky nebo chrliče vody. Protože se mohou částky za provoz každého z těchto zařízení pohybovat až okolo několika stokorun ročně, nechávejte veškeré doplňkové příslušenství zapnuté jen během doby, kdy bazén využíváte.

Jak co nejvíce ušetřit? Využívejte solární energii!

Chcete snížit provozní náklady na ohřívání bazénové vody? Pak využijte sluneční energii a pořiďte si zařízení pro solární ohřev, které dokáže zvýšit teplotu vody až o šest stupňů. Kromě počáteční investice už nejsou s jeho provozem spojené žádné další výdaje – zařízení se totiž připojuje přímo k filtračnímu čerpadlu, které se postará o vhánění vody do solárních panelů.

bazen-2

Solární ohřev vody má ale i své nevýhody – není tak efektivní jako použití tepelného čerpadla a lze jej naplno využívat pouze za slunečných dní. I tak vám však dokáže prodloužit koupací sezónu o několik týdnů až měsíců, zejména pokud jej doplníte o kvalitní bazénové zastřešení.

Sluneční energii lze na zahradě využít i v solární sprše, díky které se můžete osvěžit nebo umýt před vstupem do bazénu příjemně teplou vodou. Další možnost, jak díky slunečními záření ušetřit výdaje za elektřinu, nabízí solární osvětlení hladiny bazénu i jeho okolí.

Ušetřete díky kvalitnímu zastřešení

Zastřešení bazénu vám výrazně usnadní jeho údržbu, zvýší bezpečnost vaší zahrady pro děti i domácí mazlíčky a sníží vaše náklady na ohřev bazénové vody tepelným čerpadlem. Ze zastřešeného bazénu totiž v noci nebo během chladných dnů uniká daleko méně tepla, takže můžete nechat čerpadlo zapnuté po kratší dobu. Jestliže zatím nemáte svoje domácí koupaliště zastřešené, použijte v době, kdy se v bazénu nekoupete, alespoň plachtu nebo solární fólii.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora