Jak vypočítat spotřebu elektrické energie ve vaší domácnosti


Datum vydání: 23. 3. 2019

Přestěhovali jste se do nového bytu či domu nebo jste si zakoupili několik nových spotřebičů? Pak určitě přemýšlíte, s jakými náklady za elektřinu teď můžete počítat. Odpověď snadno zjistíte z energetických štítků, které vám prozradí, jaké výdaje můžete očekávat při pravidelném používání vašich domácích spotřebičů.

Výpočet spotřeby elektřiny

Pokud používáte elektřinu k vytápění a ohřevu teplé vody, budou to právě tyto dvě položky, které se nejvíce projeví na vašem ročním vyúčtování za energie. S rostoucím počtem spotřebičů v domácnostech však mají stále větší podíl na účtu za elektřinu i náklady na jejich provoz – a to zejména v případě, že často používáte staré nehospodárné přístroje.

 

Proč je důležité mít přehled o energetické náročnosti domácích spotřebičů?

Jakmile se zorientujete v tom, kolik energie vyžaduje provoz jednotlivých spotřebičů ve vaší domácnosti, bude pro vás snadné objevit způsoby, jak byste mohli snížit svoje výdaje za elektřinu. V případě starších či obzvláště nehospodárných spotřebičů si snadno spočítáte, jestli by se vám vyplatila jejich výměna za úspornější model.

Podrobný přehled o energetické náročnosti všech domácích spotřebičů se vám navíc bude hodit pokaždé, když si nejste jistí, jakou zvolit výši záloh za elektřinu. Taková situace nastává nejčastěji po přestěhování do nového domu či bytu, rekonstrukci stávajícího bydlení nebo v případě výměny většího množství spotřebičů.

Příkon a spotřeba elektrické energie

Při posuzování spotřeby energie u jednotlivých spotřebičů je klíčový příkon. Jeho hodnotu můžete najít v návodu k použití daného spotřebiče a někdy také na energetickém štítku. Spotřebu elektrické energie ve watthodinách (Wh) pak snadno spočítáte tak, že příkon ve wattech (W) vynásobíte časem v hodinách, po který je přístroj zapnutý a odebírá proud.

Elektroměr

Uvedený výpočet je však přesný pouze pro jednoduché spotřebiče, jako je například žárovka, která svítí se stejnou intenzitou po celou dobu, kdy je zapnutá. Tento postup proto nelze použít třeba pro pračku a myčku, které nespotřebovávají stejné množství energie při ohřevu vody a během následného praní či mytí.

Prostudujte si energetické štítky

U spotřebičů, které nemají během jednotlivých fází svého provozního cyklu stejný příkon, získáte přehled o jejich spotřebě z energetického štítku. Ten vám kromě energetické třídy a dalších doplňujících informací prozradí i roční spotřebu elektrické energie daného přístroje. Pro spotřebiče, které nejsou zapnuté po celý rok, byl stanoven jednotný způsob, jakým se roční spotřeba určuje – například u pračky odpovídá 220 pracím cyklům a u myčky 280 mycím cyklům za rok.

Chcete přesné údaje? Pořiďte si měřič elektrické energie

Pokud se nespokojíte s orientačními údaji o roční spotřebě elektřiny na energetickém štítku, pořiďte si za pár stokorun měřič elektrické energie. Zjistíte díky němu zcela přesně, kolik elektřiny spotřebuje vaše pračka či myčka během konkrétního cyklu, který používáte nejčastěji. Snadno pak můžete upravit odhad její roční spotřeby podle toho, jak často ji skutečně zapínáte.

Být v obraze se vyplatí

Mít přehled o tom, kolik energie jednotlivé přístroje ve vaší domácnosti spotřebují, se vyplatí – a to doslova. Když si dáte pozor na to, abyste energeticky náročné spotřebiče používali co nejúsporněji, výrazně snížíte vaše výdaje za elektřinu. A ušetřené peníze můžete použít třeba na pořízení úspornějšího spotřebiče, který ještě více zmenší náklady vaší domácnosti na energie.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora