Kolik stojí kWh? Záleží na aktuální ceně elektřiny i konkrétních spotřebičích


Datum vydání: 4. 10. 2018

kwh

Odpověď na otázku, jaká je cena kWh, není tak snadná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud se zaměříme na elektřinu, cena za 1 kWh není pro všechny občany České republiky jednotná. Odvíjí se od zvoleného dodavatele energie, od aktuální situace na trhu s elektřinou i od konkrétní podepsané smlouvy.

Ta může smluvní cenu dlouhodobě držet díky vhodně zvolené fixaci na delší časové období na nižší cenové úrovni. Například v roce 2020 byla průměrná cena elektřiny pro domácnost přibližně 5,80 Kč/kWh.

 

Co znamená zkratka kWh?

Kilowatthodina je standardně používaná jednotka označující množství spotřebované energie během jedné hodiny. Běžně se pro ni ve výpisech používá zkratka kWh. Cena energie se obvykle vyjadřuje právě v této standardně používané jednotce.

Převody jednotek:

  • 1 000 watthodin = 1 kilowatthodina
  • 1 000 kilowatthodin = 1 megawatthodina
  • 1 000 megawatthodin = 1 gigawatthodina

Kolik kWh elektřiny vyžadují jednotlivé spotřebiče?

Zřejmě pro vás nebude žádnou novinkou, že každý elektrický spotřebič potřebuje ke svému provozu jiné množství elektrické energie. Na každém elektrospotřebiči je umístěna nálepka, na které je uveden číselný údaj o příkonu spotřebiče. Tato hodnota vyjadřuje, kolik wattů přístroj spotřebuje za hodinu provozu.

Například příkon rychlovarné konvice se obvykle pohybuje okolo 2 000 wattů. Ač se to zdá mnoho, nemusíte se děsit. Rychlovarnou konvici totiž obvykle zapínáte jen na krátkou dobu, a tak její celková spotřeba energie za jeden den není zdaleka tak vysoká jako například v případě lednice či jiných spotřebičů, které jsou v provozu 24 hodin denně.

rychlovarna-konvice

Aby byla orientace ve spotřebě elektrické energie u jednotlivých spotřebičů jednodušší, Evropská unie zavedla tzv. energetické štítky, kterými jsou výrobci povinni označovat veškeré elektrospotřebiče. Energeticky nejméně náročný spotřebič je tak označován hodnocením A+++. Vyměníte-li například svou současnou automatickou pračku s hodnocením A za moderní pračku, která má na svém energetickém štítku uvedeno A+++, dostanete se s roční spotřebou elektrické energie až na polovinu.

Distribuční sazby elektřiny ovlivňují výslednou cenu

Elektrickou energii využívá každá domácnost k jiným účelům. Někdo elektřinou pouze svítí, jiný ji využívá i na vytápění a ohřev teplé vody. Z tohoto důvodu se u jednotlivých domácností stanovuje odlišná distribuční sazba elektřiny.

dum-ve-tme

Naproti tomu dvoutarifní sazbu si obvykle sjednávají domácnosti vlastnící přístroje náročné na spotřebu energie. Typicky se jedná o přímotopy a elektrické bojlery.

Dvoutarifní sazba je měřena dvoutarifním elektroměrem a podle konkrétní specifikace přístrojů je rozdělena na celkem 8 typů. Tato sazba je výhodná především tím, že cena 1 kWh se v průběhu dne mění. Zapínání energeticky náročných spotřebičů tak majitelé nemovitosti mohou nastavit tak, aby byly zapnuté pouze v době, kdy je v síti dostatek energie a koncovým zákazníkům je nabízena za zvýhodněnou cenu.

Obchodní podmínky mohou výrazně změnit cenu elektřiny

Ačkoliv lze se spotřebou elektrické energie jednoduše zacházet tak, aby bylo roční vyúčtování co nejnižší, existuje ještě jeden mnohem snazší krok, který vám výdaje za elektřinu dostatečně sníží. Tímto krokem je změna dodavatele.

Při výběru svého dodavatele elektřiny však buďte opatrní, jaké obchodní podmínky vám konkrétní prodejci nabízí. Nízká cena za elektřinu může být totiž sice lákavá, radost vám však posléze může zkazit nepřehlednost cen či nepřehledné podmínky, které negativně ovlivní výslednou cenu energie.

Pozor na levné energie

Některé společnosti se snaží zmanipulovat potenciálního klienta lákavými bonusy, které však v případě předčasného ukončení smlouvy musí vrátit. Oblíbeným trikem mnoha distributorů elektřiny, jak získat nové zákazníky, je také nabídka akční ceny elektřiny, která však trvá pouze po omezenou dobu.

Změnit dodavatele energie může domácnosti přinést značné úspory. Je nutné jednat obezřetně, vybrat si na trhu osvědčeného dodavatele a důkladně si prostudovat všechny podmínky uzavření smlouvy.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora