Návratnost investice do bojleru s tepelným čerpadlem? V průměru 3-5 let


Datum vydání: 29. 10. 2018

bojler

Rozhodnete-li se investovat do moderního bojleru s tepelným čerpadlem, můžete se při ohřevu teplé užitkové vody dočkat až 70% úspory energie. Tepelné čerpadlo totiž využívá energii z okolního prostředí, díky čemuž dochází ke značné úspoře elektřiny.

Jaká je tedy návratnost investice? Odpovědi se mohou různit. Při hledání odpovědi je totiž nutné vzít v potaz hned několik faktorů, které návratnost investice významně ovlivňují. Jedním z nich je pořizovací cena bojleru s tepelným čerpadlem. Ta kolísá v závislosti na vybraném typu, objemu i značce výrobku. Průměrně se dá pořídit za cenu okolo 50 000 Kč.

 

Běžné rodině se investice do bojleru s tepelným čerpadlem vrátí za 3 až 5 let

Kromě částky, kterou investujete do nového bojleru s tepelným čerpadlem, je rozhodující také celková spotřeba teplé vody v domácnosti. Platí přitom jednoduché pravidlo: čím je spotřeba teplé vody v domácnosti vyšší, tím je doba návratnosti investice kratší.

Kapacita bojlerů se u jednotlivých druhů a výrobců často podstatně liší. Při jejich výběru je vždy vhodné zohlednit počet členů rodiny. Jedné osobě v domácnosti obvykle postačí 50 litrů teplé vody denně. Pro čtyřčlennou rodinu je tedy ideální vybírat takový bojler s tepelným čerpadlem, který má objem okolo 200 litrů.

nohy-ve-vane

Ohřev 200 litrů vody si vyžádá přibližně 10 kWh, což odpovídá nákladům pohybujícím se kolem částky 4,50 Kč za den. V takovémto případě se investice v závislosti na ceně bojleru navrátí přibližně za 3 až 5 let.

Oproti solárním kolektorům má navíc bojler s tepelným čerpadlem značnou výhodu: není totiž závislý na výkyvech počasí. Obě technologie lze však optimálně zkombinovat. Bojler je možné doplnit o solární výměník pro kombinaci se solárním kolektorem. V případě příznivého počasí pak za ohřev teplé vody ušetříte nemalé finanční prostředky.

Dvoutarifní sazba elektřiny, která vám pomůže ušetřit

Stanete-li se majiteli bojleru s tepelným čerpadlem, máte možnost si zažádat o tzv. dvoutarifní distribuční sazbu. Stanovená cena elektřiny pro vaši domácnost se pak bude v průběhu dne měnit dle vybraného tarifu. V rámci nízkého tarifu, který byl dříve označován jako noční proud, bude vaše elektřina levnější. Zbývající hodiny bude cena elektřiny pro vaši domácnost naopak o něco vyšší. Nastavíte-li své energeticky náročné spotřebiče, ke kterým patří i bojlery, aby byly v provozu v době, kdy je pro vás elektrická energie levnější, můžete na dvoutarifní sazbě elektřiny ušetřit nemalé finanční prostředky.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora