Kolik stojí provoz ledničky? Vše se odvíjí od její energetické náročnosti


Datum vydání: 15. 2. 2019

lednice

Jaké jsou rozdíly mezi provozními náklady jednotlivých typů chladniček? A vyplatí se nechat starý spotřebič napospas osudu a vyměnit jej za nový?

Dnešní doba s sebou nese rychlý posun v celé řadě technologií. Patří k nim i energetická náročnost provozu chladniček. Během několika málo let jsme si zvykli na to, že na pultech elektro obchodů již běžně nenajdeme spotřebiče s energetickou náročností B a C.

 

Energetický štítek prozradí základ

lednice2

Energetickou náročnost provozu chladničky vyčtete při její koupi na energetickém štítku, kterým musí být ze zákona opatřen každý nový výrobek. Na štítku najdete jednak informace o výrobci, využitelném objemu a její hlučnosti, ale také o roční spotřebě energie.

Nejlepší hodnocení energetické náročnosti je v současné době označení A+++, přičemž se standardně vyrábí již jen spotřebiče, které spadají do energetických tříd A, A+, A++ nebo A+++.

Teorie vs. realita

Všeobecně platí, že čím energeticky úspornější ledničku si v obchodě vyberete, tím vyšší jsou její pořizovací náklady. Samotná pořizovací cena však ještě nemusí nutně vypovídat o tom, zda se vám tato investice vyplatí, či nikoliv. Zásadní roli totiž hraje nejen konkrétní cena lednice, která se pohybuje mezi 3 000 až 250 000 Kč, ale také provozní náklady konkrétního typu výrobku.

Náklady na spotřebu elektrické energie u jednotlivých typů chladniček se mohou v závislosti na konkrétních parametrech lišit. V případě lednice energetické třídy A+ se výše provozních nákladů pohybuje okolo 1400 Kč za rok, což je oproti chladničce energetické třídy A+++ přibližně dvojnásobný výdaj.

Vyplatí se vyměnit starý spotřebič?

Výrobci chladniček se shodují na tom, že životnost standardní ledničky se pohybuje v rozmezí mezi 6 až 10 lety. Pokud tento fakt zohledníme, získáme na celkové provozní náklady zcela nový pohled. Pokud totiž ve své domácnosti máte starou ledničku energetické třídy D, kterou nahradíte novou chladničkou spadající do třídy A+++, pak můžete během životnosti lednice ušetřit na provozních nákladech i několik tisíc Kč.

lednice1

Jak snížit reálné provozní náklady?

Ani v případě, že máte doma moderní ledničku energetické třídy A+++, však v praxi nemáte jistotu, že nízké spotřeby elektrické energie skutečně dosáhnete. Vaše reálné provozní náklady na chod lednice totiž ovlivňuje celá řada dalších faktorů.

Teplota v místnosti, kde máte lednici umístěnou, by neměla přesáhnout 21 °C. Pokud jste zvyklí na vyšší teplotní komfort, vaše chladnička musí logicky častěji chladit, a tak spotřebovává mnohem více energie. Totéž platí i v případě, že jste zvyklí do lednice často ukládat dosud teplá uvařená jídla nebo velké nákupy.

Chcete-li snížit provozní náklady chladničky, měli byste věnovat pozornost také tomu, kde ji umístíte. Lednice by neměla být nikdy v těsné blízkosti tepelných zdrojů. Výši spotřeby energie ovlivňuje také množství námrazy a to, jak plná vaše chladnička je. Doporučujeme chladničku pravidelně odmrazovat a prostor zaplňovat nanejvýš ze 70 %.

Když na výběru chladničky záleží

Ačkoliv rozhodnutí, zda vyměnit starý spotřebič za nový nebo jaký typ chladničky koupit v případě, že se vám ta předchozí pokazí, působí jako snadné, ve skutečnosti tomu tak není. Svou volbou totiž obvykle rozhodnete nejen o tom, zda se vám budou potraviny dobře skladovat, ale také o tom, jak vysoké budou vaše částky na ročních vyúčtováních spotřeby elektrické energie po dalších několik let. Výběr nového spotřebiče se proto vyplatí nepodceňovat.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora