Menu

Kolik stojí provoz ledničky? Vše se odvíjí od její energetické náročnosti


Datum vydání: 15. 2. 2019

lednice

Jaké jsou rozdíly mezi provozními náklady jednotlivých typů chladniček? A vyplatí se nechat starý spotřebič napospas osudu a vyměnit jej za nový?

Dnešní doba s sebou nese rychlý posun v celé řadě technologií. Patří k nim i energetická náročnost provozu chladniček. Během několika málo let jsme si zvykli na to, že na pultech elektro obchodů již běžně nenajdeme spotřebiče s energetickou náročností B a C.

 

Energetický štítek prozradí základ

lednice2

Energetickou náročnost provozu chladničky vyčtete při její koupi na energetickém štítku, kterým musí být ze zákona opatřen každý nový výrobek. Na štítku najdete jednak informace o výrobci, využitelném objemu a její hlučnosti, ale také o roční spotřebě energie.

Nejlepší hodnocení energetické náročnosti je v současné době označení A+++, přičemž se standardně vyrábí již jen spotřebiče, které spadají do energetických tříd A, A+, A++ nebo A+++.

Teorie vs. realita

Všeobecně platí, že čím energeticky úspornější ledničku si v obchodě vyberete, tím vyšší jsou její pořizovací náklady. Samotná pořizovací cena však ještě nemusí nutně vypovídat o tom, zda se vám tato investice vyplatí, či nikoliv. Zásadní roli totiž hraje nejen konkrétní cena lednice, která se pohybuje mezi 3 000 až 250 000 Kč, ale také provozní náklady konkrétního typu výrobku.

Náklady na spotřebu elektrické energie u jednotlivých typů chladniček se mohou v závislosti na konkrétních parametrech lišit. V případě lednice energetické třídy A+ se výše provozních nákladů pohybuje okolo 1400 Kč za rok, což je oproti chladničce energetické třídy A+++ přibližně dvojnásobný výdaj.

Vyplatí se vyměnit starý spotřebič?

Výrobci chladniček se shodují na tom, že životnost standardní ledničky se pohybuje v rozmezí mezi 6 až 10 lety. Pokud tento fakt zohledníme, získáme na celkové provozní náklady zcela nový pohled. Pokud totiž ve své domácnosti máte starou ledničku energetické třídy D, kterou nahradíte novou chladničkou spadající do třídy A+++, pak můžete během životnosti lednice ušetřit na provozních nákladech i několik tisíc Kč.

lednice1

Jak snížit reálné provozní náklady?

Ani v případě, že máte doma moderní ledničku energetické třídy A+++, však v praxi nemáte jistotu, že nízké spotřeby elektrické energie skutečně dosáhnete. Vaše reálné provozní náklady na chod lednice totiž ovlivňuje celá řada dalších faktorů.

Teplota v místnosti, kde máte lednici umístěnou, by neměla přesáhnout 21 °C. Pokud jste zvyklí na vyšší teplotní komfort, vaše chladnička musí logicky častěji chladit, a tak spotřebovává mnohem více energie. Totéž platí i v případě, že jste zvyklí do lednice často ukládat dosud teplá uvařená jídla nebo velké nákupy.

Chcete-li snížit provozní náklady chladničky, měli byste věnovat pozornost také tomu, kde ji umístíte. Lednice by neměla být nikdy v těsné blízkosti tepelných zdrojů. Výši spotřeby energie ovlivňuje také množství námrazy a to, jak plná vaše chladnička je. Doporučujeme chladničku pravidelně odmrazovat a prostor zaplňovat nanejvýš ze 70 %.

Když na výběru chladničky záleží

Ačkoliv rozhodnutí, zda vyměnit starý spotřebič za nový nebo jaký typ chladničky koupit v případě, že se vám ta předchozí pokazí, působí jako snadné, ve skutečnosti tomu tak není. Svou volbou totiž obvykle rozhodnete nejen o tom, zda se vám budou potraviny dobře skladovat, ale také o tom, jak vysoké budou vaše částky na ročních vyúčtováních spotřeby elektrické energie po dalších několik let. Výběr nového spotřebiče se proto vyplatí nepodceňovat.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám, nebo napište email.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora