Kolik stojí topení klimatizací


Datum vydání: 12. 11. 2020

stene-u-topeni

Věděli jste, že klimatizace slouží nejen na ochlazení místnosti, ale umí i topit? Provozní náklady topení klimatizací jsou navíc nízké a uspořit můžete 30 až 90 % energie.

 

Když se řekne klimatizace, představíte si kancelářský prostor a hlučný přístroj, který ochlazuje vzduch v parném létě? Nemusí tomu tak být. Čím dál tím více lidí si pořizuje klimatizace domů – a to nejen jako úlevu od horka, nýbrž jako levný způsob vytápění. Jak topení klimatizací funguje a vyplatí se?

Způsob přestavby

Zařízení vzduch upravuje – chladí nebo otepluje a zbavuje vlhkosti – a to na principu výměny energií. Pokud je tedy v místnosti teplo, přístroj energii odčerpává do venkovní jednotky. Klimatizace, které umožňují si přitopit, mají navíc takzvaný reverzační ventil. Ten tepelný okruh obrátí, a přístroj tedy odčerpává energii z venku a v místnosti topí. Jedná se v podstatě o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.

Takovou klimatizací vytopíte místnost i za 15 minut. Vyplatí se však až přístroje s energetickým štítkem alespoň A+.

chodila-na-topeni

Topení klimatizací má také své nevýhody. Někoho například trápí sušší vzduch. Ve skutečnosti je však tento vzduch díky filtru zdravější a zbavený nečistot. Nepříjemný může být i proud vzduchu a hluk z klimatizace – nicméně pokud máte energeticky úsporné bydlení a nedochází k přílišným únikům tepla, místnost stačí vytápět jen chvíli a méně často.

Ekologicky smýšlející domácnosti zajásají

Pokud hledáte ekologický způsob vytápění, který vás zároveň nezruinuje, klimatizace je ideální volbou. Elektřina je totiž potřeba jen na provoz samotného zařízení, které již dále funguje jako tepelné čerpadlo. Například oproti přímotopu je spotřeba elektřiny nižší až o 70 %.

Oproti jiným způsobům vytápění uspoříte 30 až 90 % provozních nákladů

Průměrná domácnost zaplatí ročně přibližně 30 000 Kč za topení plynem nebo 48 000 Kč za topení elektřinou. Jak se v porovnání daří klimatizaci?

Ukázkový příklad při ceně elektřiny 4 Kč/kWh:

  • příkon klimatizace za 1 hodinu topení – 1,1 kW,
  • cena 1 hodiny topení klimatizací – 4,40 Kč,
  • cena 1 dne topení klimatizací (8 hodin) – 35,20 Kč,
  • cena topení klimatizací za rok (180 topných dní) – 6 336 Kč.

Z výpočtu vychází klimatizace 4,7× levněji než topení plynem. Jedná se však pouze o modelový příklad a skutečné hodnoty se mohou lišit – můžete například potřebovat více jednotek klimatizace. Uvádí se, že oproti jiným způsobům vytápění ušetříte 30 až 90 % provozních nákladů.

Vyplatí se využívat klimatizaci jako hlavní způsob vytápění?

Vytápění klimatizací je levné a ekologické, s nižšími teplotami ale klesá efektivita a roste spotřeba elektřiny. Většina klimatizací zvládne topit do venkovních teplot −15 °C, pak je třeba sáhnout i po dalších zdrojích tepla. Nicméně v zahraničí je běžné, že klimatizace je hlavním zdrojem tepla a tento trend se začíná projevovat i u nás, zejména u domácností s nízkými tepelnými úniky.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora