Největší odběratelé elektřiny v ČR: Uhádnete první pětici gigantů?


Datum vydání: 28. 1. 2020

cd-cargo

Spotřeba elektřiny v České republice roste, za předchozí rok dokonce až na rekordních 73,9 terawatthodiny. Za růstem však nestojí ani tak domácnosti jako ekonomičtí giganti. Představujeme TOP 5 největších odběratelů elektrického proudu u nás.

České ekonomice se daří, což se projevuje i na zvýšené spotřebě elektřiny. Na tomto jevu se ani tak nepodílí domácnosti, které se naopak naučily šetřit – ale průmysl, který spotřebovává více jak 30 % veškeré elektrické energie. Které společnosti patří mezi největší odběratele energie?

 

ČEZ a. s.

Skupina ČEZ je největším producentem elektřiny na českém trhu a zároveň jejím největším odběratelem. Zajímavé je, že ze statistik byly odečteny energie spotřebované na výrobu elektřiny, přesto patří státnímu energetickému gigantovi první místo.

UNIPETROL RPA, s. r. o.

Společnost se sídlem v Litvínově je jediným zpracovatelem ropy na našem území a vyrábí například letecké palivo. Skupina se dále zaměřuje na výrobu plastů a stojí za značkami jako Benzina nebo Mogul.

Liberty Ostrava, a. s.

Ostravské hutě s původním názvem Arcelor Mittal Ostrava ročně vyprodukují více než 2 miliony tun oceli, která se dále používá zejména ve stavebnictví a strojírenství. Společnost vyváží produkty do více než 40 zemí světa.

OKD, a. s.

Společnost OKD představuje jediného producenta uhlí v České republice. Doly se nacházejí v Karviné a uhlí se dále používá především jako palivo, zejména v chemickém průmyslu. Těžba je zároveň zdrojem energie – kromě uhlí se totiž těží i důlní plyn, který má stejné využití jako plyn zemní.

ČD CARGO, a. s.

Český železniční nákladní dopravce představuje dceřinou společnost Českých drah a zaměstnává přibližně 7000 lidí. Společnost má v provozu přes 900 lokomotiv – jak elektrických, tak motorových. Ročním objemem přepravy se ČD Cargo dokonce řadí mezi 5 největších železničních dopravců v zemích EU.

Nejvíce energie spotřebují firmy v Moravskoslezském kraji

Když se podíváte na sídla společností, snadno vyvodíte, že k největším odběrům energií dochází v Moravskoslezském kraji. V závěsu je kraj Středočeský, který táhne zejména automobilový průmysl v Mladé Boleslavi. Následuje Ústecký kraj, kde sídlí Unipetrol, a až poté Praha.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora