Nikola Tesla: skromný génius, který se přel s Edisonem a neuměl podnikat


Datum vydání: 27. 3. 2020

nikola-tesla-1

Už na přelomu 19. a 20. století mluvil o technologiích, které budou po celém světě přenášet text, obraz a zvuk. Prakticky tak předpověděl vznik mobilů. Také vynalezl motor na střídavý proud nebo dodnes používaný transformátor. Nikola Tesla, jeden z největších géniů všech dob, si přesto nežil na vysoké noze.

 

Asi jen těžko najdete v kronikách z oblasti techniky osobnost, která kladla na prospěch společnosti větší důraz než Nikola Tesla. Srbskému fyzikovi a vynálezci na blahu ostatních záleželo tak moc, že často zapomínal na sebe. Tato dobrosrdečnost mu nakonec zkomplikovala pracovní i osobní život.

Nedokončil studium, ale nevzdal se

Tesla byl nejen vzdělaný, ale také laskavý a ohleduplný člověk a pomoc lidem u něj stála na prvním místě. Možná i proto se původně měl stát knězem. K tomu nakonec nedošlo, protože se vrhnul na studia fyziky s matematikou ve Štýrském Hradci a později i na Karlově univerzitě v Praze.

Ačkoliv školy nedokončil, dobře věděl, že má v oboru talent a že může světu přinést přelomové elektrotechnické objevy. Místo teoretických úvah vsadil na praktické dovednosti, a proto se v roce 1880 přesunul kvůli práci v telegrafní společnosti do Budapešti, aby tam mohl zkoumat elektřinu. Zde mimochodem vynalezl telefonní zesilovač.

Teslovy významné vynálezy a objevy

    • Bezdrátová komunikace
    • Asynchronní motor
    • Teslova turbína
    • Teslův transformátor
    • Princip střídavého proudu
    • Elektrická oblouková lampa
    • Systém elektrického osvětlení
    • Zařízení na výrobu ozonu

Velký průlom Teslovy vědecké kariéry nastal právě v tomto období. Objevil princip střídavého proudu, čímž na závěr 19. století odstartoval přetahovanou s dalšími významnými osobnostmi z oblasti fyziky a elektrotechniky. Ty střídavý proud za nejlepší nápad nepovažovaly.

Nelituji, že mě jiní oloupili

Tehdy mladý nadšenec neusínal na vavřínech a rozdával nápady všude ve světě. Nejprve zamířil do Paříže, později také do Spojených států amerických, kde se natrvalo usadil. Jako cíl si stanovil uskutečnit bezdrátový přenos elektřiny, aby bylo možné napájet spotřebiče bez použití vodičů.

Nikola Tesla za oceánem spolupracoval s proslulým vynálezcem Thomasem Alvou Edisonem, mimo jiné proto, že na prosazování svých objevů neměl dostatek peněz. Jenže ani Edison nesouhlasil s upřednostňováním střídavého proudu, a tak se Tesla poroučel ke konkurenci, jíž byl George Westinghouse.

teslova-socha

„Tesla tehdy vždycky potřeboval nějakého mecenáše, který zbohatl na jiném odvětví. Například pan Westinghouse, jenž zbohatl na železnicích. Tyto lidi Tesla potřeboval, aby mohli podporovat rozvoj jeho vynálezů. Vzhledem k tomu, že byl velký šoumen a své novinky rád představoval, dokázal rychle zaujmout,“ popsal Teslovo smýšlení v rozhovoru pro Český rozhlas Martin Müller, znalec tohoto génia.

Už ve své nejproduktivnější době však talentovaný technik doplácel na mizivé podnikatelské dovednosti. Spoustě lidí, včetně Edisona a Westinghouse, odpustil závazky a dluhy za vlastní vynálezy. Stále se řídil myšlenkou, že chce objevy prospět lidstvu a že mu nejde o peníze. A to byla nejspíš chyba.

symbol-zarovky

Ne nadarmo Tesla kdysi pronesl: „Nelituji toho, že mě jiní oloupili o mé nápady, lituji však toho, že nemají své.“

Tahanice o bezdrátový přenos

Nastala tak paradoxní situace. Nikola Tesla patřil k nejznámějším fyzikům a elektrotechnikům, rozhodně si však neužíval bohatství a blahobyt. Založil vlastní podnik (v pořadí už druhý), nazvaný Teslova elektrická společnost. Pracoval tam na základních vynálezech pro rozvod střídavého proudu a generátorech na střídavý proud.

V podobném stylu pokračovaly Teslovy práce dál. Vyhlídl si další bohaté investory, například J. P. Morgana, díky nimž získával finance na konstrukci nových vynálezů. Jenže část projektů znovu končila dohady, k tomu se přidaly tahanice o patenty. Vždyť až po Teslově smrti soudy rozhodly, že to byl on, kdo jako první objevil princip bezdrátového přenosu, nikoliv Guglielmo Marconi.

Spočítejte si mé pomníky

Finanční potíže Nikoly Tesly postupem času narůstaly, a to natolik, že se stáhl do ústraní a přinášel především teoretické poznatky.

Na sklonku života se uzavřel do sebe, zemřel opuštěn 7. ledna 1943 na hotelovém pokoji v New Yorku, a to ve věku úctyhodných 86 let.

Na světe Tesla zanechal zhruba 700 vynálezů, a hlavně velký dojem. Že měl a má vliv i dlouho po své smrti, dokazuje, že po něm byla pojmenována někdejší československá společnost Tesla Pardubice. Dnešním největším odkazem na geniálního Srba je světoznámá automobilka Tesla.

tesla

Každý sloup dálkového vedení vysokého napětí je jedním z pomníků mé práce. Nyní si je spočítejte!“ říkával Tesla, když se ho ptali, proč nemá nikde žádný pomník či sochu, ačkoliv je tak úspěšný. Tento citát výjimečného podivína skvěle vystihuje. Stejně jako fakt, že odmítl Nobelovu cenu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora