Podívejte se, které spotřebiče se nevyplatí zapojovat na vlastní pěst


Datum vydání: 26. 6. 2020

elektricke-spotrebice

Patříte k domácím kutilům, kteří si rádi vše udělají sami? Ne vždy je tento postup správný. Platí to třeba pro zapojování velkých spotřebičů. Plynový sporák, trouba nebo varná deska jsou typickými příklady zařízení, která byste po zakoupení měli svěřit do rukou odborníků.

 

Novou varnou konvici, mixér či kuchyňský robot stačí strčit do zásuvky a je vystaráno, to zvládne i naprostý laik. Pak ale existují nejen kuchyňské spotřebiče, do jejichž zapojování se není bez odborných znalostí radno pouštět. Hrozí totiž jak finanční, tak především zdravotní rizika.

Zdraví je nejdůležitější

I když máte pocit, že zapojení velkého plynového nebo elektrického zařízení zvládnete levou zadní podle návodů a doporučení, nenechte se mýlit. Jedině kvalifikovaný odborník (elektrikář, plynař atd.) s osvědčením může stoprocentně zaručit, že po instalaci spotřebiče nehrozí žádné potíže.

Při vlastnoručním zprovoznění riskujete to nejcennější – vlastní zdraví. Zatímco u elektrického sporáku a elektrické trouby podstupujete nebezpečí úrazu proudem, špatná manipulace s plynovým spotřebičem může skončit ještě větší katastrofou.

Pomoc odborníka stojí za zvážení i při zapojování myčky na nádobí nebo pračky.

Při vlastnoručním zapojení zapomeňte na záruku

Nebezpečí úrazu však není jedinou potíží, která vás může potkat. Pustíte-li se do připojování většího spotřebiče k síti bez asistence způsobilého řemeslníka, ve většině případů přijdete také o záruku na daný přístroj.

Které spotřebiče nezapojovat svépomocí

  • Elektrická trouba
  • Elektrický sporák
  • Plynová trouba
  • Plynový sporák
  • Varné desky
  • Bojler
  • Pračka, myčka (na zvážení)

Například po zprovoznění elektrické trouby vám elektrikář vystaví potvrzení (potvrdí záruční list), že si zapojení vzal na starost právě on a že vše proběhlo pod odborným dohledem.

Při výběru řemeslníka si vždy předem zjistěte, jaké má v oboru zkušenosti a zda také disponuje pojištěním odpovědnosti.

Prodejci zaplatíte méně

Po zakoupení spotřebiče máte v zásadě dvě možnosti: buď sami vyhledáte schopného řemeslníka a zaplatíte si jeho služby, nebo zapojení sjednáte za příplatek přímo u prodejce.

zadni-cast-pracky

Druhá ze zmíněných variant často vychází levněji a zároveň máte jistotu, že připojení provádí povolaný člověk. Bohužel ne všichni prodejci tuto službu nabízí, je tedy dobré si předem zjistit všechny možnosti.

Kolik to bude stát?

Zapojení velkých elektrických a plynových spotřebičů samozřejmě není zadarmo, ale tato investice se jednoznačně vyplatí. Náklady za odborníka jsou mnohonásobně nižší než případné škody na majetku způsobené vlastnoručním připojováním do sítě.

Cena se ve většině případů pohybuje v řádech stokorun. Nejčastější je v rozmezí 300 až 2000 korun v závislosti na typu připojovaného spotřebiče. I vzhledem k náročnosti práce vás například zapojení sporáku vyjde dráž než připojení myčky.

U elektřiny a plynu ale více než kdy jindy platí, že kvalita stojí na prvním místě. Máte-li k ruce léty prověřeného odborníka se spoustou pozitivních referencí, je lepší si připlatit a vsadit na něj.

Na odbornících nechejte i opravy

Jestli jste doposud zvažovali možnost zapojení většího spotřebiče svépomocí, snad vás tyto řádky přesvědčily, že nejde o nejlepší nápad.

Na odborníky v daném oboru se přinejlepším obracejte i při poruše spotřebiče a při jeho následné opravě.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora