Menu

Porovnali jsme, kolik stojí provoz elektrického kola, koloběžky či skútru


Datum vydání: 27. 3. 2020

piktogram-elektrokolobezky

Elektrokolo umožní vyjížďky přírodou i těm, kteří se jinak cyklistice z rozličných důvodů vyhýbají. Navíc se jedná o ekologický způsob cestování. Podobnou službu udělá, například pro přesuny po městě, také koloběžka či skútr. Náklady však nekončí jejich pořízením – a v článku jsme si posvítili právě na to, kolik stojí provoz.

 

Elektrokola, koloběžky, ale i skútry a další vozidla poháněná elektřinou fungují v praxi tak, že jejich součástí je akumulátor, který nabijete dle typu v normální či speciální zásuvce. Čili náklady na provoz se vlastně rovnají nákladům na nabití baterie.

Na kolik vyjde provoz elektrokola

Nejvíce se prodávají elektrokola s dojezdem 40 až 60 km. Avšak v nabídce naleznete také kola, se kterými na jedno nabití pohodlně ujedete 100 i více km. Kolo za vás sice nešlape, ale můžete regulovat, jak moc vás motor v aktivitě podpoří. Čím menší podporu zvolíte, tím déle vydrží baterie, a tudíž snížíte náklady na provoz.

Co se týče spotřebované elektřiny na jedno nabití baterie, dostanete se na průměrné číslo 500 Wh, které následně vynásobíte cenou elektřiny a výsledkem je náklad 2 až 3 Kč na jedno nabití kola.

Kolik stojí jízda elektrickou koloběžkou

Elektrokoloběžka má na rozdíl od kola tu výhodu, že se pohybuje i sama. Zajímavé také je, že baterie se za jízdy dobíjí bržděním, čímž několik kilometrů ušetříte. Dojezd se obvykle pohybuje okolo 10 až 40 km.

elektrokolobezka

Pokud budete počítat se spotřebovanou elektřinou 250 Wh na nabití a vynásobíte jej cenou elektřiny, dostanete náklad 1 až 1,5 Kč na jedno nabití koloběžky.

Jaké jsou náklady na provoz elektroskútru

Elektroskútr je skvělým dopravním prostředkem do města i na kratší vyjížďky a nevypouští žádné emise. Rychlost skútru se pohybuje od 25 do 45 km/h a na jedno nabití ujedete 70 až 100 km.

Dle typu skútru průměrně spotřebujete 2000 kW na nabití akumulátoru, což odpovídá ceně 10 kč na jedno nabití.

Provoz elektrovozidel je ekologický a vyplatí se i finančně

Jednoduché výpočty ukazují, že provoz elektrokol, koloběžek či skútrů dává finanční smysl. Do uvedených nákladů na provoz jsme nezahrnuli případné pojištění či servis vozítek – avšak i s nimi se jedná o cenově výhodné, ekologické a zábavné řešení, jak se přesouvat na kratší vzdálenosti.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora

Vážení zákazníci,

vyjádření k současnému stavu na trhu s energiemi a také plánovaný postup naší společnosti naleznete na tomto odkaze.

Také Vás velice prosíme o trpělivost při čekání na vyřízení svých požadavků. Vzhledem k obrovskému množství dotazů nám vyřízení všech požadavků trvá déle, než je u nás standardem a než bychom si sami představovali. Nemusíte se ale bát, všechny požadavky odbavíme nejrychleji, jak jen bude možné. Pokud máte zájem o odběr energií od epet, můžete si pro urychlení procesu stáhnout smlouvu a informace pro zákazníky na Elektřinu či Plyn na našem webu, vyplnit tyto dokumenty a podepsané je zaslat na e-mail info@epet.cz.

Děkujeme Vám za pochopení.

Váš tým epet