Pronajímáte byt? Vyhněte se problémům s černými odběrateli elektřiny


Datum vydání: 5. 6. 2019

Je na vás napsaný odběr energií v nemovitosti, kterou pronajímáte? Pak nesete odpovědnost i za případný neoprávněný odběr elektřiny vašimi nájemníky. Pravidelně proto kontrolujte stav elektroměru i jeho zapečetění a při jakýchkoliv pochybnostech ihned kontaktujte svého distributora elektrické energie.

Odběr elektřiny

Každý elektroměr je vybaven několika úředními a montážními plombami, které zabraňují tomu, aby s ním manipulovaly neoprávněné osoby. Zkušení podvodníci však dokážou tyto plomby falšovat, takže černý odběr elektřiny odhalíte až při pohledu na nápadnou skokovou změnu ve vyúčtování za energie.

 

Typický černý odběratel: Člověk v nouzi nebo pěstitel konopí

O neoprávněný odběr elektřiny se většinou pokoušejí lidé v nepříznivé finanční situaci, kteří naivně doufají, že se na jejich jednání nepřijde. Druhou nejpočetnější skupinou podvodníků jsou pak velkopěstitelé konopí, kteří chtějí černým odběrem pokrýt zvýšenou spotřebu elektrické energie.

Zlodějové elektřiny se nejčastěji pokoušejí poškodit technické vybavení elektroměru tak, aby jeho číselník ukazoval menší údaj, než by odpovídalo skutečné spotřebě. Zkušenější podvodníci se pouštějí i do připojování kabelů do neměřených elektrických rozvodů před elektroměrem. Další skupinu pak tvoří neplatiči, kteří úmyslně nehradí výdaje za odebranou energii.

Podvodník musí zaplatit škodu, může mu však hrozit i vězení

Černý odběratel musí vždy uhradit nejen cenu za neoprávněně získanou elektřinu, ale také několikatisícové náklady na zjišťování černého odběru. Nejčastěji se celá situace vyřeší dohodou mezi podvodníkem a distributorem elektrické energie. V opačném případě rozhodne o vyrovnání škody soud. Pokud však černý odběratel způsobil škodu alespoň pět tisíc korun a bude mu dokázáno, že se podvodu dopustil úmyslně, bude jeho čin považován za krádež a hrozí mu trest odnětí svobody.

Prevencí je pravidelná kontrola elektroměru

Zarazila vás nečekaná změna spotřeby elektrické energie v bytě, který vlastníte? Všimli jste si poškození hodin či plomby elektroměru nebo máte podezření, že není odběr elektřiny správně zaznamenáván? Veškeré pochybnosti ihned nahlaste svému distributorovi elektrické energie. Specializovaný technik celé zařízení zkontroluje a znovu zapečetí plombou, aby s ním nemohl manipulovat nikdo neoprávněný.

Předcházejte problémům přepsáním elektřiny na nájemníka

Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout možným problémům s černým odběrem elektřiny, je přepsat odběr elektrické energie na nájemníka vaší nemovitosti. Nebudete se tak muset zabývat ani každoročním vymáháním případného doplatku za elektřinu nebo stanovením vhodné částky, kterou byste měli za energie od nájemníka každý měsíc vybrat. Přepis odběratele vyřídíte rychle a snadno – stačí jen vyplnit a odeslat příslušné formuláře.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora