Výdaje za elektřinu nečekaně poskočily? Několik tipů na snížení spotřeby


Datum vydání: 19. 5. 2020

prasatko

Dorazilo vám roční zúčtování a výdaje za elektřinu zase o něco stouply? Nebo hledáte cesty, jak na energiích co nejvíce ušetřit? Přečtěte si, kde uspořit.

 

Existuje řada univerzálních tipů, jak na energiích ušetřit. Pokud však vaše výdaje stouply více, než jste čekali, je na místě zamyslet se nad důvodem a spotřebu elektřiny rozklíčovat.

Najděte největší žrouty energie. Pomůže digitální měřič

Prvním krokem by mělo být prostudování energetických štítků spotřebičů. Energetická spotřeba se označuje písmeny A až D. Nejvyšší třídou – s nejmenší spotřebou – je třída A+++, která je dokonce o 73 % efektivnější než třída A. Spotřebiče nízké energetické třídy se zpravidla vyplatí rovnou vyměnit, investice se vrátí právě na výdajích za elektřinu.

Energetická třída je však stále jen orientační údaj a jasno udělají až digitální měřiče, které pořídíte v řádech stokorun. Měřák připojíte například mezi pračku a zásuvku, a pak jen stačí zaznamenat aktuální spotřebu. Spotřebiče, u kterých identifikujete vyšší spotřebou – obvykle pračka, sušička, myčka – pak můžete využívat v době nižšího energetického tarifu.

10 tipů na úsporu elektřiny, které může zkusit úplně každý

Rozklíčování spotřeby vám pomůže na energiích výrazně ušetřit, pokud ale chcete snížit výdaje ještě výrazněji, vyzkoušejte navíc těchto 10 tipů.

  1. Vyměňte klasické žárovky za LED.
  2. Vytahujte nabíječky ze zásuvek.
  3. Perte při nižší teplotě.
  4. Mrazák pravidelně odmrazujte.
  5. Preferujte myčku před ručním mytím.
  6. Počítač či televizi neuspávejte, ale vypínejte.
  7. Když spotřebič nepoužíváte, vypojte jej ze zásuvky.
  8. Když v místnosti nejste, zhasínejte.
  9. Při sprchování nenechávejte protékat vodu.
  10. Mějte výhodného dodavatele energií.

Stačí dodržovat několik snadných opatření a účty za elektřinu se ustálí

Vždy se zkrátka najdou cesty jak a kde na elektřině čiplynu uspořit. Jako kdekoliv jinde se vyplatí používat selský rozum a spočítat si, kde v domácnosti máte největší žrouty energie. Když budete energeticky náročné spotřebiče využívat efektivně a vyzkoušíte naše úsporné tipy, účet za elektřinu se pravděpodobně nejen ustálí, ale dokonce poletí dolů.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora