Vyplatí se kombinace tepelného čerpadla a plynového kotle? Většinou ano


Datum vydání: 6. 5. 2020

instalater-u-tepelneho-cerpadla

Máte doma plynový kotel a rádi byste k němu pořídili tepelné čerpadlo? Nebo způsob vytápění domu řešíte od píky? V článku se dozvíte, zda se vyplatí kombinace tepelného čerpadla a plynového kotle.

 

Tepelné čerpadlo funguje na podobném principu jako lednička, jen opačně – bere teplo zvenčí a využívá jej na vytápění vnitřních prostorů. Hlavní výhodou je zejména finanční úspora, a navíc se jedná o zelenou energii, která pochází z obnovitelného zdroje. Jenže v našich klimatických podmínkách přes zimu zpravidla tepelné čerpadlo nestačí a je třeba jej doplnit dalším zdrojem energie.

S čím můžete tepelné čerpadlo kombinovat

Tepelné čerpadlo pokryje přibližně dvě třetiny potřeby energie. Zbytek je třeba získat jinak, například z elektrické sítě. Mezi nejčastější kombinace patří tyto:

1. Elektrokotel

Kombinace s elektrokotlem se hodí zejména do skvěle zaizolovaných domů, provoz elektrokotle je totiž výrazně dražší než kotle na tuhá paliva.

2. Kotel na tuhá paliva

Provoz kotle na tuhá paliva je vcelku levný, avšak musíte myslet na to, kde dřevo či uhlí skladovat. Argumentem proti těmto typům kotlů je také to, že při spalování vznikají emise.

3. Solární panely

Kombinace se solárními panely může být funkční, ale je třeba počítat s vyšší počáteční investicí. Hřát vás však bude také to, že vytápíte čistě zelenou energií.

4. Plynový kotel

Kombinace tepelného čerpadla s plynovým kotlem je pravděpodobně nejoblíbenější a nejpraktičtější. Hodí se jak do novostaveb, tak do starších domů a náklady na provoz jsou výrazně příznivější než u elektřiny či tuhých paliv. Toto řešení je ideální především pro domácnosti, které již plynový kotel mají.

Vyplatí se kombinace tepelného čerpadla s plynovým kotlem?

Při kombinaci tepelného čerpadla a plynového kotle můžete oproti vytápění čistě elektřinou ušetřit až dvě třetiny nákladů na energie. Při porovnání s vytápěním jen plynem pak uspoříte přibližně polovinu výdajů.

koruny-ceske

Kolik ušetříte vždy samozřejmě záleží na zateplení domu. Čím lépe bude zaizolovaný, tím větší spotřebu energie pokryje tepelné čerpadlo a vaše úspory budou nižší. Jako dodatečný zdroj energie se však plyn vyplatí více než jiné zmíněné alternativy.

Na trhu naleznete také hybridní řešení 2 v 1

Kombinace tepelného čerpadla a plynového kotle je velice oblíbeným řešením. Provoz je totiž levný a do ovzduší nevypouštíte emise. Pokud vytápění teprve řešíte a láká vás právě tato kombinace, zaujme vás také hybridní technologie 2 v 1 – tepelná čerpadla s plynovým kotlem, na kterých můžete přepínat mezi ekonomickým a ekologickým režimem.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora