Zjistěte vše o ekologické dani: Za co se platí, kolik stojí, koho se týká…


Datum vydání: 2. 6. 2020

mince-ve-sklenici

Ekologická daň obklopuje jenom v ČR většinu lidí. A často o tom ani pořádně neví. Jejím cílem je motivovat spotřebitele k využívání obnovitelných zdrojů a sankciovat firmy, jejichž činnost není šetrná k životnímu prostředí.

 

Ekologická daň z elektřiny, plynu a pevných paliv je v České republice povinná od roku 2008, kdy ji stát musel přijmout v souladu s podmínkami členství v Evropské unii.

Jednotná sazba za elektřinu

Daň z elektřiny odvádí celní správě dodavatel, ale to neznamená, že by se běžných lidí netýkala. Ve skutečnosti ji platí všichni spotřebitelé prostřednictvím dodavatelských firem: váš distributor elektřiny poplatek od vás vybere a pak ho odvede státu. Zprostředkovaně tak platí daň z elektřiny každý zákazník.

Se zdaněním elektřiny si není třeba zbytečně lámat hlavu: pro všechny platí stejná výše poplatků. Jednotná sazba činí 34,24 Kč za spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Za rok na dani z elektřiny tak zaplatíte desítky, maximálně stovky korun.

Nutno podotknout, že existují výjimky, na něž se tato daň nevztahuje: jde například o situace, kdy je elektřina získávána ze solárních a větrných elektráren. Že je to právě váš případ? Nárok na osvobození od daně není automatický, a musíte tak o něj oficiálně zažádat.

U plynu mají domácnosti výjimku

Na rozdíl od elektřiny se ekologická daň za plyn týká jenom firem. Ty musí za každou MWh odvádět 37,03 Kč.

prumyslovy-komplex

Kromě domácností mají výjimku na odvádění daně ze zemního plynu také výrobny elektřiny, plavidla poháněnázemním plynem nebo podniky zabývající se metalurgií.

Platí se i za pevná paliva

Pevná paliva, jako je černé či hnědé uhlí, koks a podobně, patří k velkým znečišťovatelům životního prostředí, a tak je zcela logické, že i na ně se vztahuje ekologická daň.

Tu platí jak dodavatelé pevných paliv, tak všichni spotřebitelé, tedy firmy i domácnosti bez rozdílu. Sazba daně v tomto případě činí 8,50 Kč za každý gigajoul tzv. spalného tepla v původním vzorku.

Ekologických daní je mnohem víc

Vzkaz zákonodárců na úrovni nejen Evropské unie je tedy jasný: využívejte co nejvíce ekologických zdrojů a budete z energií platit méně daní, nebo dokonce žádné. Pravda ale je, že pro většinu klasických domácností není v současnosti takový stav dosažitelný.

Podstatná část obyvatel však platí i jiné daně, o nichž se mluví jako o ekologických. Ukázkovým příkladem je například daň z vypouštění odpadů, tzv. stočné. Speciální ekologické poplatky navíc hradí i podniky, které do ovzduší vypouštějí nadměrné množství škodlivin nebo těžařské společnosti.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora