5 důvodů, proč díky inteligentní domácnosti ušetříte za elektřinu


Datum vydání: 5. 7. 2019

Více zábavy, pohodlí i bezpečí a menší náklady na provoz – to jsou hlavní výhody inteligentní domácnosti. Výdaje za elektřinu v ní ušetříte především díky chytrým osvětlovacím systémům a možnosti ovládání topení i klimatizace pomocí mobilní aplikace.

Inteligentní domácnost

Uvařte si na dálku kávu, zapněte myčku, vypněte topení nebo zalijte trávník na zahradě – stačí jen pár vteřin u vašeho mobilního telefonu. Život v inteligentní domácnosti je však nejen pohodlný, ale také šetrný k životnímu prostředí a k vaší peněžence.

 

Co je to chytrá domácnost?

Kouzlo inteligentního domova spočívá v tom, že se dokáže automaticky postarat o běžné provozní záležitosti ve vaší domácnosti, kterým tak nemusíte věnovat svůj čas. Inteligentní domov je tvořen nejen chytrými domácími spotřebiči, jako je pračka či myčka nádobí, ale i chytrým osvětlením, vytápěním a bezpečnostními prvky. Veškerá zařízení jsou spolu bezdrátově propojena pomocí sítě Wi-Fi nebo Bluetooth, díky čemuž spolu neustále komunikují a spolupracují.

Pomyslným mozkem chytré domácnosti je centrální řídicí jednotka, která zajišťuje načasování a kontrolu správného provedení všech procesů. Systémy inteligentního domova však můžete ovládat nejen na řídicím panelu, ale i na dálku pomocí aplikací ve svém chytrém telefonu.

1. Už žádné zbytečné výdaje za standby režim

Věděli jste, že spotřebiče v pohotovostním standby režimu jsou často odpovědné až za 10 % výdajů domácností za elektrickou energii? Tiskárnu, počítač nebo televizor zapojený v chytrých elektrických zásuvkách můžete snadno a rychle odříznout od zdroje elektřiny i na dálku, aniž byste museli za nábytkem lovit vypínače nebo kabely.

2. Vytápějte i ochlazujte svůj domov efektivně

Necháváte raději topení zapnuté i během vaší nepřítomnosti, abyste se nemuseli večer vracet do studeného domu či bytu? Díky chytrým termostatům ovládaným na dálku si můžete kdykoliv snížit i zvýšit teplotu v každé místnosti a zajistit si tak návrat do příjemně vyhřátého domova i s menším účtem za plyn či elektřinu. Stejnou výhodu poskytují i chytré klimatizace, které váš domov neochlazují po celou dobu, kdy jste v práci či na cestách, ale efektivně jej vychladí před vaším příchodem domů.

Smart home

Pokud propojíte inteligentní systémy vytápění či ochlazování s chytrými žaluziemi a okny, ušetří vám chytrá domácnost ještě více peněz – například tím, že se postará o automatické vypnutí topení či klimatizace po otevření oken.

3. Mějte přehled o spotřebě energie

Inteligentní elektroměry napojené na aplikaci ve vašem chytrém telefonu vám umožní jednoduše sledovat, které spotřebiče se nejvíce podílejí na vašem účtu za energii. Můžete je tak nahradit úspornějšími přístroji nebo se je pokusit využívat efektivněji.

4. Sviťte chytře

Většina systémů inteligentního osvětlení využívá moderní LED žárovky, které spotřebovávají výrazně méně elektřiny než ty klasické a navíc mají mnohonásobně delší životnost. Chytrá LED svítidla bývají často vybavena i stmívačem, díky kterému můžete snadno snížit intenzitu světla a tím také spotřebu elektřiny například během odpočinku nebo sledování televize.

V mobilní aplikaci navíc můžete kdykoliv snadno ztlumit, zhasnout nebo rozsvítit světlo v libovolné části vašeho domu či bytu. I v práci nebo na cestách tak můžete snadno a rychle zkontrolovat, že jste doma nenechali zbytečně rozsvíceno. Ještě větších úspor pak dosáhnete při instalaci chytrých pohybových čidel, která se postarají o automatické vypnutí světel v místnostech, kde se zrovna nikdo nenachází.

5. Zapínejte spotřebiče tehdy, když je to výhodné

Systémy inteligentní domácnosti vám mohou automaticky zapnout pračku, myčku či další přístroje v době, kdy je možné využít nízký tarif za elektřinu nebo kdy senzory detekují nevyužité přebytky solární energie z panelů umístěných na střeše. Automaticky a bez jakýchkoliv starostí tak můžete pravidelně šetřit za každodenní provoz běžných spotřebičů.

Nebojte se moderních chytrých systémů

Výhody inteligentní domácnosti můžete začít využívat i s malou počáteční investicí. Pro začátek si pořiďte například chytré osvětlení a přesvědčte se sami, jak se díky němu sníží váš účet za elektřinu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora