Menu

5 snadných tipů, jak můžete pomoci životnímu prostředí v roce 2020


Datum vydání: 29. 1. 2020

Koně na Šumavě

Není pochyb, že planeta se mění, otepluje a v ovzduší je stále více uhlíkových plynů. Naštěstí i malé změny mohou mít ohromující výsledky a v článku vám představíme několik snadných kroků, jak můžete přírodě pomoci právě vy.

Odborníci již několik let varují před vzrůstajícími emisemi oxidu uhličitého v ovzduší a změny vidíme i na vlastní oči – dle statistik dokonce každý den vyhyne až 137 živočišných či rostlinných druhů. Proto přinášíme 4 tipy, jak planetě pomoci.

 

1. Vyhněte se igelitovým taškám

Plasty se používají každodenně, od balené vody přes sáčky na pečivo až po nákupní tašky. S trochou přemýšlení lze však spotřebu plastů omezit – chytrým řešením je například mít u sebe vždy látkovou tašku na nákup, která se díky malým rozměrům vejde i do malé kabelky. Dále s sebou můžete nosit i prázdnou láhev na vodu, kterou kdekoliv dočepujete, či ekologické sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo.

2. Místo auta zapojte pohyb

Máte to do práce jen několik zastávek MHD? Tak nechte auto doma a využijte veřejnou dopravu. Pokud navíc vystoupíte o zastávku až dvě dříve a do práce dojdete pěšky, budete díky pravidelnému pohybu zdravější. Stále více lidí také dojíždí do práce na kole. Například spoluzakladatel Twitteru Jak Dorsey chodí pěšky každý den do práce, a to celých 8 km.

3. Recyklujte

Velká část skleníkových plynů pochází právě ze skládek. O to důležitější je třídit alespoň základní odpad jako je sklo, plasty, papír, nápojové kartony či baterie. Ve chvíli, kdy budete třídit, možná vás nepříjemně překvapí množství odpadu, které vaše domácnost vyprodukuje a pokusíte se jeho množství zredukovat – například vlastními sáčky na zeleninu či nákupem v bezobalových obchodech.

4. Mějte úsporný domov

Úsporný domov je nejen ekologický, ale navíc ušetříte na účtech za elektřinu a plyn. Vyplatí se například chytré topení, sprchová hlavice s nižším průtokem a velkou úsporu představují také LED žárovky.

5. Dejte šanci místním produktům

Kupovat potraviny od místního pěstovatele či výrobce má mnoho výhod. Na rozdíl od produktů ze super či hypermarketů je původ jídla snadno dohledatelný, navíc u něj máte jistotu, že pokrm vznikl ve vašem okolí, takže odpadl problém s dopravou na dlouhou vzdálenost. Dále lze místní výrobce snadno kontrolovat a (ne)nákupem u nich sami aktivně ovlivňujete, kdo ve vašem regionu bude mít práci.

Chléb

V neposlední řadě potraviny od lokálních výrobců mnohem lépe chutnají a jsou výrazně zdravější než produkty pocházející z masové výroby.

Ekologické myšlení pomáhá nejen planetě

V článku jsme ukázali 5 snadných tipů, které povedou k lepšímu stavu životního prostředí. Změny jsou na první pohled malé, ale čím více lidí se do nich pustí, tím rychleji se projeví změny v ovzduší. Příjemným bonusem navíc je, že uvedené kroky prospějí nejen přírodě, ale mají také přímý vliv na zdraví, hubnutí a změny v domácnosti dokonce pomohou snížit výdaje za energie.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám, nebo napište email.

tel.: 255 707 099 / e-mail:  info@epet.cz / využijte sekci pro zákazníky


 Vážení zákazníci,

vzhledem k hygienickým a bezpečnostním opatřením spojených s koronavirem je částečně omezen provoz naší zákaznické linky. Pro včasné vyřízení vašich požadavků využijte prosím e-mail info@epet.cz, kde jsme vám k dispozici.

Také Vás prosíme, abyste ze stejných důvodů nenavštěvovali naše sídlo na adrese Klimentská 46, Praha 1.

Dále bychom Vás chtěli upozornit na to, že s ohledem na omezení volného pohybu osob po celém území ČR jsou požadavky vyžadující návštěvu technika v odběrném místě vyřizovány u distributora v prodloužené lhůtě.

Omlouváme se za způsobené komplikace a děkujeme za pochopení.

Tým epet