5 tipů, jak si můžete v zimě vynahradit nedostatek slunečního světla


Datum vydání: 7. 11. 2019

Nedostatek světla v zimě

Máte v zimě pocit, že byste nejraději někam zalezli a probudili se až na jaře? Téměř nic vás nebaví, jste podráždění a pozorujete na sobě mnohem menší výkony než obvykle? Pravděpodobně za to může nedostatek slunečního svitu a s ním související sezónní deprese. Jak v pošmourném počasí zabránit špatné náladě? Stačí trochu upravit své běžné denní rituály.

 

Při nedostatku slunečního svitu náš organismus nepracuje tak, jak by měl. Jsme unavení, ospalí, více ve stresu nebo třeba máme větší chuť k jídlu. Příznaků je spousta a málokdo by za nimi hledal jinou příčinu, než že má zrovna špatný den. Ale za jejich společný znak můžeme jednoznačně určit, že se začínají objevovat především v podzimních měsících a mizí jako mávnutím kouzelného proutku s jarními slunečnými paprsky. Jak proti sezónní depresi a únavě bojovat?

 

 

1. Pusťte si do domu co nejvíce světla

V první řadě se před slunečními paprsky neschovávejte a nechte je, ať si k vám najdou cestu. Žaluzie, závěsy, rolety a další ochrany, které na svých oknech a dveřích používáte, sundejte nebo roztáhněte. Na podzim, a hlavně v zimě, je každý sluneční paprsek vzácný a je škoda se o něj připravit. Přitom vám jednoduše dokáže zlepšit náladu a odsunout unavenost.

 

Přesuňte si pracovní nebo jídelní stůl k oknu a posunete se blíže lepší náladě. Sluneční svit je přírodní antidepresivum a ani ta nejdokonalejší zářivka ho nenahradí.

 

2. Zajděte si na procházku

Kdykoliv máte možnost, zajděte si ven na procházku. Nebo třeba při cestě do práce nebo z práce vystupte o několik zastávek dřív a dojděte zbytek pěšky. Pobyt venku je prospěšný obecně po celý rok, ale během podzimních a zimních měsíců to platí dvojnásob. I když počasí není ideální, stále na vás bude působit denní světlo a čerstvý vzduch přímo blahodárně a dokáže vám zahnat chmury.

 

3. Protáhněte si tělo

Podstatný je v boji proti podzimním depresím také pohyb. Ačkoliv aktivita ani výkony zdaleka nejsou takové, jako v létě nebo na jaře, pořád vám dokáže rozproudit krev a napumpovat vás endorfiny.

 Sport v zimě

Svižná chůze, ranní jóga nebo pravidelná návštěva fitcentra – ať už preferujete jakýkoliv pohyb, neochuďte se o něj ani během chladných měsíců. I když zrovna není plavková sezóna, tělu tím prospějete a přivodíte si lepší náladu.

 

4. Držte se svých rituálů

I když někomu každodenní rituály mohou připadat nudné, organismu pomáhá, když se jich pravidelně držíte. Takovým rituálem může být ranní protažení před odchodem do práce, odpolední procházka nebo jen pravidelný odpočinek. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, dokážete i díky maličkostem ovlivnit celkové zdraví.

 

Proč jsou rituály tak důležité? Naše tělo funguje v cirkadiánním rytmu, na kterém závisí kolísání naší aktivity a bdělosti. Když ho sladíte se svou každodenní rutinou, bude mít na vás tato souhra antidepresivní účinky a mnohem lépe využijete svou produktivní denní dobu.

 

5. Vyzkoušejte léčbu světlem

V posledních letech se mezi lidmi objevuje také neinvazivní lampová fototerapie, která se pro účely léčení depresí využívá především v psychiatrii a psychologii. Lampu, která simuluje sluneční záření, si můžete pořídit i domů. Na rozdíl od předchozích tipů ale budete potřebovat finanční investici a je nutná konzultace s lékařem.

 

V konečném důsledku se vám více vyplatí sledovat rytmus svého těla a zbytečně se v zimních měsících nepřetěžovat. Obecně se rovněž vyplatí investovat do inteligentního osvětlení: to vám dovolí měnit intenzitu domácího světla podle vaší aktuální nálady, a navíc nespotřebovávají tolik elektřiny. Správnými triky pak dokážete ovlivnit k lepšímu svou náladu, psychiku i výkonnost.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora