Biomimetika: Věda inspirovaná přírodou má již na kontě celou řadu objevů


Datum vydání: 4. 2. 2020

Letadlo

Příroda disponuje řadou konstrukčních mechanismů, které prošly tisíci lety testování a při dostatečně analytickém pohledu lze tato řešení aplikovat v moderních technologiích. A právě tím se zabývá obor zvaný biomimetika. V článku představíme známé biomimetické materiály a seznámíme vás také s efektivním a ekologickým systémem vytápění.

Biomimetika představuje vědní obor, který zkoumá živé organismy, jejich konstrukční řešení a nabyté poznatky uplatňuje v moderních technologiích. Příkladem mohou být bratři Wrightové, kteří se při konstrukci prvních letadel inspirovali právě u letících ptáků.

 

S biomimetickými materiály se běžně setkáte

Některé materiály vám připadají tak samozřejmé, že vás pravděpodobně nenapadlo, že inspiraci nalezly právě v přírodě. Jiné na své využití teprve čekají.

  • Suchý zip – inspirací pro suchý zip byla semena lopuchu a jejich systém háčků a smyček. Systém vymyslel švýcarský inženýr Georges de Mestral, který si povšiml unikátních vlastností lopuchu při své pravidelné procházce se psem.
  • Samočistící omítka – věděli jste, že povrch lotusu je pokrytý tenkou vrstvou vosku, díky čemuž odpuzuje vodu a špínu? Tyto mechanismy našly své využití a používají se například jako samočistící nátěr na fasády domů.
  • Medicínské lepidlo – některé druhy korýšů produkují zvláštní látku, díky které se zvládnou pevně upevnit například ke skále. Látka na bázi proteinů má vysokou přilnavost, je zdravotně nezávadná, a proto se testuje její využití v medicíně, například při srůstání kostí.

Technologická inovace budoucnosti kopíruje krevní oběh zvířat

Budoucnost biomimetiky spočívá, mimo jiné, i ve snižování ekologické stopy lidstva. K tomu slouží například mechanismy, které vycházejí z krevního oběhu zvířat, což vede k efektivnějšímu vytápění i klimatizaci. Základem systému je fakt, že teplo z organismu neodchází, nýbrž cirkuluje.

Kočka na topení

Systém zvaný BioThermostat tedy recykluje odpadní teplo – díky čemuž technologie vede nejen k nižším emisím, ale také nižším nákladům za energie. V praxi funguje systém tak, že odebírá teplo z místností, které se snadno zahřívají, jako například výrobní haly nebo místnosti s IT servery, a teplo z nich získané uskladní a použije v chladnějších částech budovy.

Inspirace přírodou vede k rychlému pokroku

Biomimetika ukazuje, že příroda si již s většinou problémů poradila, a může být tak inspirací pro technologický pokrok. Biomimetické materiály nacházejí uplatnění v běžném životě, ve zdravotnictví a jejich budoucností je právě snižování spotřeby elektřiny či plynu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora