Vše o recyklaci elektroodpadu: Jak funguje, které spotřebiče se třídí…


Datum vydání: 21. 1. 2021

recyklace-elektroodpadu-1

Množství elektroodpadu každoročně stoupá – což s ohledem na fakt, že celosvětově se ho recykluje pouhá pětina, není příznivé zjištění. Jak vlastně samotný proces recyklace funguje?

Zatímco dříve vám pračka vydržela třetinu života, dnešní elektrospotřebiče mnohdy odcházejí krátce po záruční době. A elektroodpadu přibývá. Nejsou to jen pračky, myčky, mikrovlnky a další spotřebiče na elektřinu, ale také menší přístroje na baterky. Zatím nevyřešenou otázkou zůstává také recyklace elektrokol či elektromobilů.

Recyklace elektroodpadu je zavádějící pojem

V Evropě roste produkce elektroodpadu až 3× rychleji v porovnání s dalšími typy odpadu. Každoročně vzroste minimálně o 8 milionů tun – a to ve statistikách není započtený odpad produkovaný firmami. Jen 20 % elektroodpadu je recyklováno. Na vině je zejména nechuť lidí elektrický odpad třídit, i když poslední roky ukazují, že zvyklosti se zvolna mění.

U elektroodpadu nelze mluvit o recyklaci tak, jak ji známe například u plastů. Elektrický materiál se buď drtí, nebo rozebírá na díly a recyklují se pouze jeho části.

recyklace-elektroodpadu-2

Recyklace drobné elektroniky, jako jsou počítače a mobily, je dokonce zisková. Oproti tomu zpracování velkých spotřebičů je z ekonomického pohledu nákladné a ztrátové, ale na druhou stranu je zase ohleduplné k životnímu prostředí – díky recyklaci totiž klesá potřeba těžit nové suroviny.

Cesta elektroodpadu:

  1. odevzdání na sběrném místě,
  2. odstranění nebezpečných látek,
  3. drcení a třídění materiálů,
  4. další využití recyklovatelných surovin.

V ideálním případě by se k recyklaci měl dostat skutečně až ten spotřebič, který doslouží. Pokud tedy chcete jen vyměnit starý, ale stále jakžtakž funkční spotřebič za nový, návštěvu sběrného dvora odložte a pračku raději prodejte nebo věnujte charitě.

Jak naložit se spotřebiči, které doslouží

Velké spotřebiče můžete odvézt do sběrného dvora, ty menší stačí odevzdat do červeného kontejneru na elektroodpad. Tam patří kromě mobilů například i fény, rychlovarné konvice, zářivky nebo baterky. Staré spotřebiče mnohdy můžete vrátit také u prodejců elektroniky. Přístroje nemusíte rozebírat, ani z nich vyndávat baterie. Výjimkou jsou tiskárny, ze kterých je třeba vyjmout tonery.

Odevzdání elektrospotřebiče je zdarma. Poplatek za recyklaci jste zaplatili již při nákupu – je standardní součástí prodejní ceny.

Je recyklační průmysl připravený na elektrokola a elektromobily?

S masivním nárůstem počtu elektrokol a elektromobilů se Evropa připravuje také na nutnost recyklace akumulátorů. Jen u nás se v roce 2019 prodalo více jak 80 tisíc elektrokol, v Německu pak přes 1 milion. Recyklační průmysl elektroodpadu tak zjevně čeká boom.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora