Jaká je pořizovací cena solárních panelů?


Datum vydání: 8. 5. 2019

Láká vás energetická nezávislost vaší domácnosti? Solární panely vám tento sen mohou alespoň částečně splnit. Za jakých podmínek? Kolik vás to bude stát? A vyplatí se na pořízení fotovoltaických panelů ušetřit? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Křemíkový fotovoltaický panel nemá dlouhou historii. Za zhruba 60 let své existence však již ušel poměrně dlouhou cestu. Původně se fotovoltaické panely používaly pouze v kosmickém průmyslu. Postupně se začaly instalovat i v místech, kde nebyla dostupná elektřina ze sítě.

 

Příznivé období pro pořízení fotovoltaických panelů

V posledních letech se solární panely staly doslova fenoménem dnešní doby a postupně se staly běžnou součástí mnoha domácností. V důsledku masivního rozšíření solárních panelů se v průběhu let rapidně snížila i jejich pořizovací cena.

Pro mnohé zájemce je potenciální energetická nezávislost vlastního bydlení velmi lákavou záležitostí. Důležitým argumentem pro instalaci fotovoltaických panelů na rodinný dům je i fakt, že se za poslední období razantně zvýšila také účinnost solárních panelů, která v dnešní době dosahuje přibližně 20 %.

Dotace ve výši až 150 000 Kč

Díky programu Nová zelená úsporám můžete při pořízení fotovoltaické elektrárny, hybridního systému s bateriemi nebo fotovoltaického kolektoru na ohřev teplé vody zažádat o tzv. investiční dotace. Její výše se pohybuje v rozmezí od 35 000 až do 150 000 Kč.

Podmínky pro potencionální žadatele o dotace jsou velmi vstřícné. O dotaci můžete zažádat ještě před montáží solárního panelu. Máte tedy jistotu, že odsouhlasenou dotaci získáte, a to navíc v tzv. zrychleném režimu.

Nízká cena nepřináší kvalitu

Pořizovací cena fotovoltaických panelů se v závislosti na konkrétní specifikaci vybraného modulu výrazně liší. Vyhněte se koupi podezřele levných solárních panelů. Taková investice by se vám totiž mohla v konečném důsledku velmi prodražit.

Nezvykle levné varianty se totiž často potýkají s výrazně menší účinností, životností a s mnoha provozními problémy. Vybírejte si raději fotovoltaické panely ověřených výrobců, kteří už na trhu úspěšně působí několik let.

Cena solárních panelů a návratnost investice

Za metr čtvereční solárních panelů zaplatíte v současné době přibližně 7 000 Kč. K částce musíte připočíst také náklady spojené s instalací panelu a dalších potřebných komponent.

Když už bude fotovoltaická elektrárna o ploše jednoho metru čtverečního fungovat, vyprodukuje v podmínkách České republiky zhruba 140 kWh ročně. Se současnou cenou energie je návratnost investice do solárních panelů přibližně 10 let. Deklarovaná životnost většiny fotovoltaických panelů je přitom 20 let a jejich reálná životnost by měla být za standardních podmínek ještě vyšší.

Investice, která se rychle vrátí

Otázka, zda přemýšlet o pořízení solárních panelů tedy rozhodně není zastaralou a neaktuální záležitostí. Technologie fotovoltaických systémů se posouvají neustále kupředu a získávání solární energie pomocí fotovoltaických panelů je stále jednou z nejekonomičtějších a nejekologičtějších variant. Splníte-li navíc podmínky pro dotační program, mohou být brzy solární panely zdrojem energie i ve vaší nemovitosti.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora