Elektřina, nebo plyn? Vhodnou energii vždy vyberte podle svých potřeb


Datum vydání: 11. 7. 2018

plyn-vs-elektrina

Provádíte rekonstrukci svého domu a rozhodujete se, zda je vhodnější vytápět dům elektřinou, nebo naopak plynem? Platíte vysoké účty za energie a přemýšlíte, zda by nebylo výhodnější začít využívat pro vytápění nebo vaření jiný zdroj energie? Podívejte se blíže na všechny faktory, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí a zda si pro vytápění vybrat elektřinu, nebo plyn.

Je všeobecně známo, že za kWh elektřiny zaplatíte o poznání více než za stejné množství plynu. Faktem ale je, že na otázku, zda je výhodnější vytápět plynem, nebo elektřinou, neexistuje jednoznačná odpověď. Správná odpověď se totiž bude u každého lišit na základě celé řadě faktorů. V prvé řadě je při výběru vždy potřeba zohlednit vstupní pořizovací náklady, které s sebou nesou technologie související s vybraným způsobem vytápění.

 

I zde se vše odvíjí od peněz

Obecně platí, že v případě plynu je nutné vybudovat rozvody, postavit nebo vyvložkovat komín, zakoupit kotel a pořídit radiátory. A to všechno již něco stojí. Když k tomu navíc přičtete cenu za pravidelnou údržbu zařízení a návštěvy revizního technika, dostáváte se na finanční částku, nad kterou již stojí za to přemýšlet. Zauvažujte proto nad návratností takové investice. Ta se může dost zásadně lišit u pasivního domu s minimální spotřebou energie a u vytápění staršího domu s vyšší energetickou náročností.

Když elektřina vítězí

Existují však i okolnosti, kdy může mít elektřina oproti plynu značně navrch. Kromě již zmíněných vysokých pořizovacích nákladů na vybavení domu rozvody, kotlem a dalších souvisejících investic může jít například o situaci, kdy bydlíte daleko od nejbližšího plynovodu. Ne všude je totiž plyn snadno přístupný. V případě, že si vyberete pro vytápění svého domu elektřinu, můžete využít zvýhodněných tarifů, při kterých odebíráte po většinu dne levnější, tzv. noční proud.

pojistky

V případě nových pasivních domů se vám tak často vyplatí vytápět prostory spíše elektřinou než plynem. Vstupní náklady totiž nejsou vysoké a elektrické energie na vytápění obvykle v moderních domech spotřebujete jen malé množství. Vytápění elektřinou tak může být v konečném důsledku o poznání levnější variantou než v případě vytápění plynem.

Rozhodnutí, které je jen na vás

S výběrem způsobu vytápění souvisí také způsob ohřívání vody. A ten je v rámci spotřeby energie samostatnou kapitolou. Ať už si vyberete průtokovou plynovou karmu, plynový či elektrický bojler nebo plynový kotel se zásobníkem, každá z těchto možností má svá zásadní pro a proti. Vaše rozhodnutí ovlivní nejen cena energií, ale také pohodlí, které vyžadujete, počet lidí v domácnosti nebo třeba to, zda už ve vašem domě máte ohřev vody určitým způsobem zaveden a jeho změna by byla příliš nákladná.

Patříte k lidem, kterým není jedno naše životní prostředí? Pak vás při rozhodování zřejmě ovlivní i fakt, že elektřina se obvykle vyrábí způsobem, který naše životní prostředí významně znečišťuje. Plyn je podstatně ekologičtější variantou.

Ať už se tedy rozhodnete jakkoliv, vždy nezapomeňte vzít v úvahu všechny faktory, které s danou problematikou souvisí. Zatímco pro vašeho souseda může být výhodné vytápět a vařit pomocí elektřiny, pro vás může být mnohem vhodnější volbou plyn. Nenechte se tedy ovlivnit názorem druhých a přemýšlejte vždy nad tím, která varianta bude nejvýhodnější pro vás.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora