Kolik byste měli ideálně platit za plyn? Napoví vám indikativní cena


Datum vydání: 6. 10. 2020

koruna-ceska

Platíte za plyn málo, tak akorát nebo hodně? Tuto otázku pomůže zodpovědět takzvaná indikativní cena plynu, kterou několikrát ročně stanovuje Energetický regulační úřad. Co přesně indikativní cena je a kde ji zjistíte?


Cenu plynu, ale i elektřiny, tvoří několik položek. Část nemáte možnost ovlivnit – je totiž regulovaná státem a na každé faktuře napříč dodavateli stejná. Přibližně ¾ konečné částky na faktuře však tvoří cena za samotný plyn a poplatky dodavateli. Zda má váš dodavatel plynu nastavenou tuto část férově, zjistíte právě i díky indikativní ceně plynu.

Indikativní cena plynu je jeden ze způsobů ochrany spotřebitele

Jen málokdo se skutečně orientuje v komoditách a sleduje vývoj tržní ceny plynu. Poplatky za plyn by beztak byly vyšší než tato částka, kromě samotné ceny plynu totiž musíte platit i provizi dodavateli a poplatky za uskladnění.

Pro snazší orientaci spotřebitelů proto přišel Energetický regulační úřad s takzvanou indikativní cenou plynu. Ta představuje férový odhad ceny plynu, respektive jeho neregulované části. Výpočet totiž zohledňuje nejen velkoobchodní cenu plynu, ale také provizi dodavatele. Někteří dodavatelé plynu uvádějí, že indikativní cena je ta nejníže možná a že oni se na ni nemohou z rozličných důvodů dostat.

zena-nad-ucetnictvim

Ve skutečnosti představuje indikativní cena férovou cenu – zlatý střed – a mnozí dodavatelé dokonce nabízejí plyn levněji.

Musí se dodavatelé indikativní cenou řídit?

Indikativní cena je pouze doporučená, nemá přímý dopad na ceny plynu. Pro vás ale může být skvělým podkladem pro vyjednávání. Stačí porovnat, kolik platíte s indikativní cenou a získáte představu, zda přeplácíte či ne. Pokud je váš plyn dražší, není vždy třeba měnit dodavatele – i když mnohdy je to nejsnadnější řešení – ve chvíli, kdy se ozvete, dodavatel vám mnohdy cenu plynu sníží právě podle té indikativní.

Kde indikativní cenu zjistíte a jak často se mění

Pro její aktuální výši stačí zajít na webové stránky Energetického regulačního úřadu. Ten indikativní ceny stanovuje každé čtvrtletí, zpravidla měsíc před jeho začátkem – aby i dodavatelé měli šanci si doporučenou cenu prostudovat a případně přizpůsobit svou nabídku. Vezměte tedy do ruky fakturu a podívejte se, zda je váš dodavatel skutečně výhodný.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora