Elektrický přímotop a jeho spotřeba: Víte, na kolik vás vyjde provoz?


Datum vydání: 10. 12. 2020

Jaká je cena za přímotop?

Elektrický přímotop představuje efektivní způsob, jak rychle vytopit místnost a příjemně se zahřát i v té největší zimě. Víte ale, na kolik vás přijde měsíční či roční provoz takového zařízení?

 

Na trhu najdete nepřeberné množství přímotopů. Liší se svou velikostí, účinností, typem (například infrazářiče, teplovzdušné ventilátory nebo přímotopné konvektory) a také spotřebou, která se následně promítá do vašich nákladů na elektřinu. Přímotopy se vyrábějí pro vnitřní i venkovní použití. Díky takovému zařízení si užijete pobyt na terase nebo v zahradě i během chladnějších dní.

Většina elektrických přímotopů na trhu dosahuje maximálního výkonu v rozmezí 1000-2000 W; jejich příkon se pohybuje mezi 500 a 3000 W. Na každý m3 prostoru počítejte přibližně se 40 W výkonu. Podle rozměrů konkrétní místnosti a výšky stropu tak snadno zjistíte, jak silný přímotop potřebujete.

Kam se hodí přímotopy?

Kvůli poměrně vysokým provozním nákladům se elektrické přímotopy hodí především do pasivních domů a kvalitně zateplených staveb nebo jako záložní zdroj vytápění. Využijete je také pro zatopení před rozehřátím hlavního vytápění, třeba když jste právě dorazili domů. Náklady na občasné topení nejsou nijak závratné a pořizovací cena zařízení začíná na nižších stovkách korun.

Běžné přímotopy nedisponují schopností akumulovat teplo. Jakmile takové zařízení vypnete, místnost rychle vychladne. To vám ale nemusí vadit, pokud chcete přímotop využívat primárně jako pomocníka před rozehřátím ústředního topení nebo domácího kotle.

Náklady na topení přímotopem: Na kolik vás vyjde hodina, den a měsíc?

A jak je to s náklady na vytápění elektrickým přímotopem? To vám ukáže konkrétní příklad, který počítá s cenou energie 4,5 Kč/kWh. Hodina topení přímotopem o příkonu 1000 W vás v tomto případě vyjde na 4,50 Kč. Za celý den topení už počítejte se 108 Kč při uvedené ceně elektřiny; za měsíc se částka vyšplhá přes 3000 Kč.

koruny-ceske

Uvedený příklad zjednodušuje realitu: celkové náklady na topení přímotopem závisí na dalších faktorech, jako jsou tepelná ztráta domu či bytu nebo životnost vybraného zařízení.

Rozdíly mezi různými druhy vytápění: Příklad s domem o 100m2

Představte si dům o ploše 100 m2, jehož tepelná ztráta se pohybuje okolo 7 kW. Objem celé budovy je 270 m3. Roční vytápění takového objektu dřevem vás vyjde přibližně na 30 000 Kč. V případě uhlí počítejte s podobnou částkou (asi 28 000 Kč). A vytápění elektrickým přímotopem? To by vás vyšlo přibližně na 50 000 Kč. Příklad nezahrnuje údržbu vytápění ani další nezbytné investice (například pravidelnou revizi či výměnu kotle).

Přímotopy se hodí do účinně odizolovaných staveb a pasivních domů s nízkými tepelnými ztrátami. Kromě toho představují účinný záložní zdroj energie a skvělého pomocníka pro příležitostné vytápění. Náklady na topení těmito zařízeními ale nejsou zanedbatelné. Chcete-li je využít jako primární zdroj vytápění, připravte se na citelný zásah do rodinného rozpočtu. Pomůže volba vhodného dodavatele elektřiny a toho nejvýhodnějšího tarifu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora