Může bouřka ohrozit vaše elektrospotřebiče? A pokud ano, jak je ochránit?


Datum vydání: 9. 9. 2020

bourka-nad-elektrarnou

Už jste slyšeli doporučení, že za bouřky máte vypojit ze zásuvky veškeré spotřebiče a další elektroniku, jinak hrozí jejich poškození nebo dokonce požár? Jedná se o babskou radu, nebo může přístroje skutečně zasáhnout elektrický výboj?

 

Horké počasí s sebou přináší také bouřky, během kterých vznikají silné elektrické výboje. Přímou ochranu před blesky představují hromosvody, avšak neplechu může způsobit i úder blesku do vzdálenějšího objektu nebo elektrického vedení, které způsobí přepětí v síti.

Může bouřka skutečně zničit elektrospotřebiče?

Běžné zásuvky v sobě nesou napětí 230 V. Blesk však tyto hodnoty hravě převýší a po přímém zásahu může zvýšit napětí v síti dokonce o miliony voltů. Takové napětí hravě usmaží vše zapojené v zásuvce. Elektrický výboj ani nemusí zasáhnout přímo váš dům, může totiž cestovat dráty vysokého napětí nebo přeskočit ze vzdálenějšího objektu. Tyto přepěťové impulzy mívají zpravidla hodnoty od několika málo až po tisíce voltů a putují na vzdálenost v řádech kilometrů.

Pravděpodobnost, že k Vám výboj dojde, je sice 1:10 000, ale zničení nové televize pravděpodobně riskovat nechcete. Odborníci proto doporučují vypojovat veškeré spotřebiče z elektřiny – a to ještě před tím, než bouřka dorazí. Nečekat až bouřka udeří je důležité bezpečnostní pravidlo, jinak hrozí zásah proudem při vytahování přístrojů ze zásuvek.

Které přístroje je lepší vypojit a které naopak ne

Vyplatí se vypojit veškeré přístroje a elektroniku, bez kterých se nutně obejdete. Vypínat byste neměli například bezpečností hlásiče a jinou signalizaci. Většina lidí nevytahuje ze zásuvky také ledničku s mrazákem, i když i ty jsou uzpůsobené na výpadky proudu v řádech několika hodin až dní a jídlo se během 2hodinové bouřky zpravidla nezkazí.

mrazak

Náchylné ke zničení jsou zejména domácí počítače a laptopy připojené do sítě, u nichž také zamrzí, že přijdete o uložená data a fotky. Nezapomeňte proto pravidelně zálohovat, obnova dat se zařízení sežehnutým bleskem bývá obtížná, mnohdy i nemožná.

Řada lidí se domnívá, že za bouřky stačí vyhodit jističe, nicméně vzdálenost jističů od kontaktů v zásuvkách je tak malá, že elektrický impulz přeskočí i tak. Jedinou spolehlivou ochranou je proto vypojení elektroniky ze zásuvky.

Přepěťová ochrana může pomoci, ale vždy vás nespasí

Šikovným pomocníkem, který zvládne pohltit mnoho elektrických impulzů, je přepěťová ochrana. Ta, kterou zapojíte přímo do zásuvek, si však poradí pouze s menšími výboji a výkyvy v rozvodné síti a před zásahem bleskem vás zpravidla neochrání. Řešením může být přepěťová ochrana 1. a 2. stupně, která se instaluje do hlavních přípojných skříní a rozvaděčů.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora